Medalii de bronz pentru floretistele și canoiștii de la CS Farul

Sport 16 Mai 2016 / 19:24 809 accesări
Raluca Drăghici, Teodora Băloiu și Raluca Văcărașu au cucerit medaliile de bronz în proba pe echipe de la CN de floretă la seniori

La finalul săptămânii trecute, la București, s-au desfășurat Campionatele Naționale de floretă seniori, individual și pe echipe, la care au fost prezente și sportivele de la CS Farul, pregătite de Mihaela Ion. Chiar dacă sunt doar cadete, constănțencele au reușit să urce pe ultima treaptă a podiumului. Astfel, Raluca Văcărașu, Raluca Drăghici și Teodora Băloiu au pierdut duelurile cu Steaua București și Poli Timișoara, dar s-au impus în disputa cu CSTA București. În întrecerea individuală, cea mai bună performanță a fost obținută de Raluca Văcărașu, clasată pe locul 7, în timp ce Raluca Drăghici a terminat pe locul 12, iar Teodora Băloiu a încheiat pe locul 16.

Tot la finalul săptămânii trecute, la Bascov, au avut loc Campionatele Naționale de kaiac-canoe pentru juniori 1, 2 și cadeți, pentru ambarcațiuni mici și fond, unde sportivii de la CS Farul, antrenați de Gabriel Aftenie, Maria Aftenie și Alina Chirilă, au cucerit patru medalii de bronz. La juniori 1, George Șoric s-a clasat pe ultima treaptă a podiumului la canoe 1 pe distanța de 4.000 m, iar la juniori 2, Angelo Mercur a încheiat pe locul 3 la canoe 1 pe distanțele de 200 m, 1.000 m și 3.000 m.