Municipal Constanţa a cîştigat “Turneul Vedetelor”

Sport 31 Decembrie 2008 / 00:00 2317 accesări

Marţi seară, la Braşov, s-a încheiat ediţia din 2008 a “Turneului Vedetelor”, competiţie de fotbal în sală la care a participat şi formaţia Municipal Constanţa, cîştigătoarea ediţiei a 17-a a Trofeului Telegraf. În finala turneului de la Braşov, Municipal a întîlnit echipa vedetelor Neaga, Mara, Dinu Todoran, Daniel Chiriţă şi Cătălin Mulţescu. La finalul timpului regulamentar de joc scorul a fost egal, 3-3 (la pauză: 2-2). Pentru Municipal au marcat Raj Cărăuleanu 2 şi Daniel Chiriţă - autogol, iar pentru vedete au punctat Daniel Chiriţă, Nicu Epaminonda şi Dinu Todoran. Cum în prelungiri nu s-a marcat, învingătoarea a fost decisă de loviturile de departajare. Ca şi în semifinale, jucătorii constănţeni au avut nervii mai tari şi s-au impus cu scorul general de 7-6, 4-3 la loviturile de departajare (pentru Municipal au înscris Cărăuleanu, Şerbănică, I. Florea şi M. Grosu, a ratat: A. Pitu; pentru vedete au marcat Neaga, Epaminonda şi Todoran, au ratat: Mara şi D. Chiriţă). Iată şi jucătorii care au evoluat pentru Municipal în turneul braşovean: Vasile Traşcă, Şerbănică Toader, Sebi Stoianof, Ionuţ Florea, Dragoş Chipară, Marinică Grosu, Edy Weiss, Raj Cărăuleanu, Adrian Pitu, Gică Fogoroş, Vasile Diacu, Răzvan Tapangea, Mihai Guliu, Gabi Stan şi Viorel Covrig. Traşcă a primit titlul de cel mai bun portar al turneului, “Cupa Dossey” fiind acordată în memoria fostului portar de la FC Braşov. Golgeterul turneului a fost Dinu Todoran, fostul jucător al Farului, iar Tiberiu Ghioane a fost desemnat cel mai bun jucător al turneului.