Naționala României a remizat pe teren propriu cu Islanda, scor 0-0, în preliminariile Cupei Mondiale

Sport 12 Noiembrie 2021 / 07:37 791 accesări

Naţionala de fotbal a României a terminat la egalitate, scor 0-0, partida susţinută în compania reprezentativei Islandei,pentru Grupa J a preliminariilor Campionatului Mondial din 2022.

Cu o etapă înainte de finalul preliminariilor, naționala este cu un punct în spatele Macedoniei de Nord. În ultimul meci, România va întâlni în deplasare Liechtenstein, în timp ce Macedonia de Nord va juca pe teren propriu cu Islanda. Meciurile vor avea loc duminică.

Prima repriză a fost una echilibrată, cu o posesia mai bună pentru naționala noastră. Ambele echipe și-au creat ocazii de gol.

Repriza a doua a fost la fel de echilibrată. Islanda a început mai bine, însă prima ocazie de gol și-a creat-o România.
Cea mai mare ocazie de gol a meciului a avut loc în minutul 86. Ianis Hagi a șutat din afara careului, însă mingea a lovit bara.

Echipa de start a României: 1. Florin Niţă (P) – 2. Andrei Rațiu, 6. Vlad Chiricheș (căpitan), 5. Ionuț Nedelcearu, 3. Alin Toșca – 8. Alexandru Cicâldău, 18. Răzvan Marin, 23. Nicolae Stanciu – 14. Ianis Hagi, 7. Denis Alibec, 19. Florin Tănase.

Formula de început a Islandei: 13. Elias Rafn Olafsson (P) – 3. Alfons Sampsted, 6. Brynjar Ingi Bjarnason, 4. Daniel Leo Gretarsson, 23. Ari Skulason – 7. Isak Bergmann Johannesson, 8. Birkir Bjarnason (căpitan), 16. Stefan Teitur Thordarson – 10. Albert Gudmundsson, 19. Sveinn Aron Gudjohnsen, 11. Jon Dagur Thorsteinsson.

Macedonia de Nord învinge cu 5-0 în Armenia și trece momentan pe locul 2 în clasament.

Germania 8 7 0 1 23-3 21 +20
Macedonia de Nord 9 4 3 2 20-10 15 +10
România 8 4 1 3 11-8 13 +3
Armenia 9 3 3 3 8-16 12 -8
Islanda 8 2 2 4 11-15 8 -4
Liechtenstein 8 0 1 7 2-23 1 -21