Nico Rosberg a primit o penalizare de 10 secunde după Marele Premiu al Marii Britanii

10 Iulie 2016 / 22:46 472 accesări

Nico Rosberg a primit o penalizare de 10 secunde după Marele Premiu de Formula 1 al Marii Britanii, datorită faptului că a primit asistenţă radio din partea echipei, iar pilotul de la Mercedes a pierdut poziţia a doua din cursă şi trei puncte în clasamentul general.

Nico Rosberg, liderul clasamentului general de Formula 1 a încheiat pe locul secund Marele Premiu de Formula 1 al Marii Britanii, desfăşurat pe circuitul de la Sivestone, însă, după terminarea cursei a primit zece secunde de penalizare care l-au retrogradat pe locul al treilea.

Astfel pilotul de la Mercedes a pierdut şi trei puncte în clasamentul general, unde în acest moment, a acumulat 168, cu unul mai mult decâz coechipierul Lewis Hamilton, câştigătorul ultimilor două curse, de pe circuitele Red Bull Ring, din Austria, şi Silverstone, din Marea Britanie. De asemenea, olandezul Max Verstappen a acumulat un total de 90 de puncte în clasamentul general al piloţilor.

Rosberg a primit penalizarea după ce a primit prin radio mesaje despre o defecţiune la cutia de viteze, lucru interzis de regulament prin Articolul 27.1. Pilotul german a avut o defecţiune la treapta a 7-a a cutiei de viteze. Liderul clasamentului mondial a fost informat prin radio să evite utilizarea acestei trepte, însă acest lucru este teoretic interzis de regulamentul Federaţiei Internaţionale de Automobilism, directive tehnice intrate în vigoare la începutul acestui sezon.