Niculescu a pierdut în turul secund la Wimbledon

Tenis de câmp

Sport 04 Iulie 2019 / 18:24 426 accesări
Monica Niculescu

Monica Niculescu (locul 111 WTA, beneficiara unui wild-card), a fost eliminată, joi, în turul al doilea al turneului de la Wimbledon, al treilea de Grand Slam al anului. Niculescu a cedat în duelul cu belgianca Elise Mertens (locul 21 WTA), cu scorul de 5-7, 0-6, după o oră şi 30 de minute de joc. Niculescu a servit pentru câştigarea primului set, însă Mertens a făcut break-ul şi apoi s-a impus cu 7-5. În setul al doilea, la scorul de 3-0 pentru Mertens, Niculescu a acuzat probleme la gamba dreaptă, jucând în continuare cu piciorul bandajat.

Pentru calificarea în turul al doilea la Wimbledon, Niculescu şi-a asigurat un cec în valoare de 72.000 de lire sterline (80.000 de euro) şi 70 de puncte WTA.

Tenismena constănţeană Simona Halep (locul 7 WTA şi cap de serie numărul 7) a rămas singura româncă pe tabloul de simplu feminin, urmând să o înfrunte în turul al treilea pe Victoria Azarenka (Belarus, locul 40 WTA).