Penultima clasată din Liga 1, prima semifinalistă în Cupa României la fotbal

Sport 28 Februarie 2018 / 08:53 538 accesări
Gaz Metan Mediaş a eliminat-o pe Astra Giurgiu

Marţi seară, la Mediaş, în primul meci din cadrul sferturilor de finală ale Cupei României la fotbal, echipa locală Gaz Metan a produs surpriza şi învins-o pe Astra Giurgiu, cu scorul de 1-0 (M. Rondon 28). Autorul unicului gol al confruntării care a avut loc pe un frig pătrunzător a ratat şi un penalty în minutul 80.

Celelalte două întâlniri din sferturi se vor disputa după următorul program - miercuri, 28 februarie, ora 18.30: FC Hermannstadt - FCSB (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Pro X); joi, 1 martie, ora 20.30: CS Universitatea Craiova - Dinamo Bucureşti (în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Pro X).

Valeriu Argăseală, preşedintele FCSB, a declarat, marţi, la finalul Adunării Generale a Ligii Profesioniste de Fotbal, că Federaţia Română de Fotbal a refuzat cererea de a amâna meciul de la Sibiu, astfel că arbitrul va decide dacă jocul se va disputa sau nu, în funcţie de condiţiile meteorologice de miercuri seară.

Partida FC Botoşani - CSM Politehnica Iaşi va fi reprogramată, întâlnirea fiind amânată din cauza condițiilor meteo nefavorabile de la Botoşani.