Recital al gazdelor, doar spre final

Handbal (m) / LN-5: CSM Medgidia - Poli Iaşi 38-28

Sport 09 Octombrie 2006 / 00:00 664 accesări

Etapa a cincea în Liga Naţională masculină de handbal a adus a treia victorie pentru CSM Medgidia. Formaţia antrenată de Ion Crăciun şi Mihai Neacşu s-a impus la zece goluri diferenţă în faţa lui Poli Iaşi, 38-28, însă cu un sfert de oră înainte de final egalitatea era consemnată pe tabela de marcaj! Meciul disputat sîmbătă dimineaţă la Medgidia a stat sub semnul echilibrului mult timp. Ieşenii s-au desprins în min. 16 la 9-7, însă cinci goluri consecutive ale constănţenilor au dus scorul la 12-9 pentru elevii lui Ion Crăciun. Acest lucru a fost posibil pe fondul unei evoluţii de excepţie între buturi a lui Ionuţ Coadă, care a pus lacăt porţii timp de opt minute Chiar dacă gazdele s-au desprins apoi la 15-11, pauza a adus un avantaj doar de două goluri pentru CSM Medgidia, 16-14. După reluare Poli Iaşi a egalat imediat şi s-a mers cap la cap pînă în min. 45, cînd tabela indica 24-24! A fost ultimul moment de suspans al partidei pentru că formaţia din Medgidia a reuşit pe final să amintească de evoluţiile excelente din precedentele patru partide. 14 goluri înscrise în ultimul sfert de oră şi doar patru primite au dus scorul final la 38-28. Cele mai multe goluri constănţene le-au înscris Murtaza şi Enescu, ambii cu cîte şapte reuşite, replica ieşeană venind din partea lui Dimofte, de asemenea cu şapte goluri. Trebuie remarcată şi evoluţia de excepţie a lui Ionuţ Coadă, care a avut 17 intervenţii salvatoare. Graţie acestei victorii, CSM Medgidia şi-a consolidat poziţia a 4-a în clasament şi va evolua sîmbăta, 14 octombrie, tot în faţa propriilor suporteri, contra lui HCM Braşov.

Au evoluat formaţiile - CSM Medgidia (antrenor Ion Crăciun): Coadă, Vasile (portari), Răpciugă 5g, Dinescu 2g, Mocanu 1g, Dragnea 1g, Murtaza 7g (1x7m), David 1g, Taşcă 2g, Enescu 7g, Nemenco 4g, Cocean 4g, Savenco 4g, Puşcaşu; Poli Iaşi (antrenor Costel Şchender): Pralea, Turcu (portari), Velicu 2g, Moraru, Damian 4g, Iftimi, Ifrim, Onyejkwe 4g, Caciuc 6g, Elisei 4g, Dimofte 7g (1x7m), Crăiniceanu, Dacău, Crăescu 1g. Au arbitrat: Romeo Ştefan şi Bogdan Stark (Bucureşti).

Celelalte partide ale etapei a cincea: HCM Braşov - UCM Reşiţa 24-34; Steaua - Bucovina Suceava 40-26; HCM CSM Bistriţa - Minaur Baia Mare 24-22; Poli Timişoara - HCM Constanţa 24-24; Dinamo Bucureşti - Agronomia Cluj 42-15. Partida Uztel Ploieşti - Pandurii Tg. Jiu se va disputa pe 11 octombrie.