România, victorie importantă la Helsinki

Fotbal / Preliminariile EURO 2016, Grupa F, etapa a 3-a: FINLANDA - ROMÂNIA 0-2

Sport 15 Octombrie 2014 / 00:00 507 accesări

Aseară, la Helsinki, România a învins Finlanda, cu 2-0, în preliminariile EURO 2016. După o primă repriză modestă a tricolorilor, Bogdan Stancu a marcat primul gol în min. 54, în urma unui corner executat perfect de Sânmărtean, trimis în teren cu cinci minute mai devreme, în locul lui Chipciu, accidentat. Acelaşi Sânmărtean a provocat eliminarea lui Ring, în min. 56, iar Bogdan Stancu a reuşit dubla, în min. 83, astfel că tricolorii au obţinut trei puncte extrem de importante în lupta pentru calificarea la turneul final. Selecționerul Victor Pițurcă a utilizat următorii jucători: Tătărușanu - Luchin, Chiricheş, Dr. Grigore, Raț (cpt.) - Hoban, Pintilii - Torje, Chipciu (49 Sânmărtean), Cr. Tănase (84 G. Enache) - B. Stancu (86 Rusescu).

În partida de la Helsinki, fundașul Răzvan Raţ a jucat al 100-lea meci în tricoul echipei naţionalei. Raţ a intrat astfel în selectul club al jucătorilor cu cel puţin 100 de prezenţe sub tricolor, alături de Dorinel Munteanu (134), Gheorghe Hagi (125), Gică Popescu (115) și Ladislau Boloni (102).

Celelalte rezultate din meciurile disputate aseară, în Grupa F: Insulele Feroe - Ungaria 0-1 (Szalai 21) și Grecia - Irlanda de Nord 0-2 (Ward 9, K. Lafferty 51). Clasament: 1. Irlanda de Nord 9p (golaveraj: 6-1), 2. ROMÂNIA 7p (4-1), 3. Finlanda 4p (4-4), 4. Ungaria 4p (3-3), 5. Grecia 1p (1-4), 6. Insulele Feroe 0p (1-6).

INCIDENTE GRAVE LA BELGRAD

Rezultatele înregistrate în celelalte partide disputate aseară, în preliminariile EURO 2016 - GRUPA D: Germania - Irlanda 1-1, Gibraltar - Georgia 0-3, Polonia - Scoția 2-2.

GRUPA E: San Marino - Elveția 0-4.

GRUPA I: Danemarca - Portugalia 0-1. Meciul Serbia - Albania a fost întrerupt în min. 42, la scorul de 0-0, din cauza incidentelor provocate în urma lansării unei drone cu steagul Albaniei de către suporterii echipei oaspete. Pe teren s-a declanşat o bătaie generală între jucătorii celor două formaţii, forţele de ordine şi suporteri, iar arbitrul englez Martin Atkinson a fost obligat să oprească definitiv partida.

Tot aseară s-a disputat și meciul amical Armenia - Franța, scor 0-3.