Rusia - Italia este capul de afiș al sferturilor de finală

Campionatul European de volei masculin

Sport 14 Octombrie 2015 / 14:25 909 accesări

Campionatul European de volei masculin pentru seniori, găzduit de Bulgaria și Italia, a continuat marți cu primele întâlniri din faza eliminatorie a competiției. Este vorba despre barajele de calificare în sferturi, în care s-au întâlnit ocupantele locurilor 2 și 3 în cele patru grupe. Reamintim că Bulgaria, Franța, Polonia și Rusia (câștigătoarele de grupă) s-au calificat direct în sferturi, iar Cehia, Croația, Belarus și Slovacia au fost eliminate din competiție, după ce au ocupat ultimul loc în grupele respective.

Barajele s-au încheiat cu rezultate scontate, favoritele reușind să se impună și să continue lupta pentru medalii. Trei partide s-au terminat cu scorul de 3:0, Slovenia - Olanda, Germania - Belgia și Italia - Finlanda, iar în disputa Serbia - Estonia scorul final a fost 3:2. Naționala baltică, singura de la Europene care a avut un antrenor român pe banca tehnică, respectiv pe Giani Crețu, a fost foarte aproape de a produce o mare surpriză. Estonia a condus cu 2:0 la seturi, dar a fost egalată și a cedat în actul decisiv cu 15:13! Serbia, medaliată cu bronz la Europenele din 2013, va înfrunta acum Franța, echipa care a învins-o în finala Ligii Mondiale din iulie cu scorul de 3:0.

Italia, una dintre gazdele competiției, a eliminat Finlanda în baraj, dar în sferturi va avea o misiune mult mai dificilă, urmând să întâlnească Rusia, deținătoarea titlului european, într-un meci care va consemna reeditarea finalei din 2013! Peninsularii au însă două avantaje în acest duel: joacă pe teren propriu, la Busto Arsizio, iar naționala Rusiei, care este și actuala campioană olimpică, nu a înregistrat în acest an rezultate prea bune.

Iată programul sferturilor de finală, care vor avea loc miercuri seară: Polonia - Slovenia (Sofia, ora 17.45, în direct pe Dolce Sport 2); Franța - Serbia (Busto Arsizio, ora 18.30); Bulgaria - Germania (Sofia, ora 20.45); Rusia - Italia (Busto Arsizio, ora 21.30, în direct pe Dolce Sport 2).