Şansă imensă ratată de CS Volei 2004

Volei (f)/ DA1-15: CS Volei 2004 Constanţa - Penicilina Iaşi 2-3

Sport 29 Ianuarie 2007 / 00:00 737 accesări

Aflată pe ultimul loc al clasamentului Diviziei A1 la volei feminin, echipa CS Volei 2004 Constanţa avea nevoie de un succes, sîmbătă, în disputa cu Penicilina Iaşi, din etapa a 15-a, pentru a spera la poziţia a opta la finalul sezonului regulat. Voleibalistele constănţene au început jocul disputat în Sala Sporturilor cu o surpriză, prezenţa Laurei Tikvicki în teren. Aceasta a fost plecată în Serbia pentru rezolvarea unor probleme legate de viză, dar a sosit la Constanţa chiar în seara dinaintea disputei. Impulsionate de prezenţa antrenorului Claudiu Piţigoi pe banca tehnică pentru prima oară, gazdele au debutat în forţă, iar primul set a fost electrizant. Cele două echipe s-au succedat la conducere, ducînd setul în prelungiri, unde constănţencele s-au concentrat mai bine şi s-au impus cu 26-24. Curios, setul secund a început în nota de dominare a oaspetelor, care au condus cu 14-11, dar serviciile de senzaţie executate de Adriana Vîlcu au adus echilibrul. Secondată de coordonatoarea Alexandra Oprişan, aflată într-o excelentă dispoziţie de joc, mezina lotului constănţean a dominat lupta la fileu şi CS Volei 2004 a cîştigat şi setul al doilea, 25-22. Relaxate şi puţin obosite, elevele lui Claudiu Piţigoi nu au avut forţa să continue lupta în setul al treilea, adjudecînd categoric al treilea parţial, 25-15. Trezite “din pumni”, gazdele au încercat să pună capăt disputei în setul al patrulea, ţinîndu-se strînd de adversare. Din păcate, le-a lipsit norocul pe final şi ieşencele au egalat situaţia, impunîndu-se cu 26-24. Tie-break-ul a început într-o notă de echilibru, dar erorile Laurei Tikvicki, aflată la capătul puterilor, au făcut diferenţa. Scor final 15-12 şi ieşencele au cîştigat norocos cu 3-2 după două ore şi jumătate de volei-spectacol. “Nu pot să le reproşez nimic fetelor din punct de vedere al atitunii, dar tactic, tehnic şi ca implicare în joc mai avem mult de muncă. Obiectivul nostru era să obţinem două victorii în meciurile rămase din sezonul regulat, dar din păcate nu s-a putut. Cred că la 2-0 a fost un blocaj mentan, pentru că avem această diferenţă în faţa unei echipe mult mai bine cotate”, a declarat la final antrenorul Claudiu Piţigoi. Dacă ar fi cîştigat, gruparea de pe litoral ar fi devenit principala favorită la ocuparea locului 8 înaintea turneului decisiv pentru evitarea retrogradării.

Au evoluat formaţiile - CS Volei 2004: Oprişan - Vîlcu, Nicolau, M. Radu, Djordjevic, Tikvicki; Mocanu - libero. Au mai jucat: Lieb, Poştaru, I. Anghel. Penicilina: Mutaşcu - R. Constantinescu, Rusu, Ivanof, Ionescu, Diaconiţă; Catcoan - libero. Au mai jucat: Popa, Lupu. Partida a fost arbitrată de Cornel Malaxia (Bucureşti) şi Lucian Năstase (Galaţi). Celelalte rezultate ale etapei: CSU Tg.Mureş - Metal Galaţi 0-3, Rapid CFR Bucureşti – U. Jolidon Cluj 3-0, CSM Lugoj - Ştiinţa Bacău 0-3, Unic Piatra Neamţ - Dinamo 1-3