Spania poate fi învinsă!

Fotbal / Cupa Confederaţiilor 2013

Sport 29 Iunie 2013 / 00:00 529 accesări

Campioana mondială şi europeană en titre începe să arate tot mai mult ca o echipă care poate fi învinsă! Chiar dacă are - în continuare! - prima şansă la câştigarea Cupei Confederaţiilor la fotbal, dar şi la titlul mondial din 2014, Spania nu mai seamănă cu echipa invincibilă din ultimii ani. Italia a demonstrat acest lucru de două ori în ultimul an - în primul meci de la Euro 2012 şi în semifinala de la Cupa Confederaţiilor, ambele partide terminate la egalitate. În semifinala de joi, Spania a dominat teritorial, dar marile ocazii de gol le-a avut Italia, care a ratat în prima repriză prin Maggio (de două ori), De Rossi, Candreva şi Marchisio, în timp ce spaniolii au avut o singură ocazie, prin Fernando Torres, care a tras alături dintr-o poziţie ideală! Repriza secundă a avut cam aceeaşi desfăşurare, cu dominare spaniolă şi ocazii italiene, doar că ibericii au avut mai multe ocazii de gol. În prelungiri, italienii au cedat pasul, spaniolii având câteva ocazii uriaşe de a înscrie, printre care şi o bară, dar scorul a rămas alb până la finalul celor 120 de minute de joc. La loviturile de departajare, primul care a cedat psihic a fost Bonucci, care a tras peste poartă la a şaptea serie de penalty-uri, Navas consfinţind apoi calificarea spaniolilor în finală. Scor final: Spania - Italia 0-0, 7-6 la lovituri de departajare.

Finalele se vor desfăşura duminică seară, după următorul program - finala mică: Uruguay - Italia (Salvador, Arena Fonte Nova, ora 19.00, înregistrat la TVR 1 de la ora 21.00); finala mare: Brazilia - Spania (Rio de Janeiro, Estadio de Maracana, luni, ora 1.00, în direct la TVR 1).