SSC Farul, pas greşit cu Metaloglobus

Fotbal / Liga a 2-a, etapa a 26-a

Sport 23 Martie 2019 / 13:12 1381 accesări

SSC Farul Constanţa nu a reuşit sâmbătă, în confruntarea cu Metaloglobus Bucureşti, din etapa a 26-a a Ligii a 2-a la fotbal, să obţină cel puţin un punct, mai ales că a întâlnit un adversar aflat în luptă directă pentru evitarea poziţiilor retrogradabile. Metaloglobus s-a impus cu scorul de 2-1, după 0-0 la pauză, astfel că jucătorii pregătiţi de Petre Grigoraş şi Marian Dinu au rămas pe locul 17 în clasament, cu 26 de puncte. După ce, în prima repriză, Rafa Miranda a irosit o bună ocazie de a deschide scorul pentru Farul, după o pasă a lui Fotescu, gazdele au modificat pentru prima oară tabela de marcaj imediat după pauză. În minutul 47, Ghenovici l-a învins pe Raul Avram, defensiva faristă fiind surprinsă. Egalarea a venit în minutul 66, atunci când Joao Diogo a fost blocat în.primă fază de Fl. Iacob, după care jucătorul Farului a marcat din careul mic. Din păcate, Metaloglobus a înscris golul victoriei în minutul 75, prin Vîlceanu, jucător care în iarnă a fost aproape de un transfer la Farul. În minutul 84, arbitrul Florin Dreve a considerat că un jucător al gazdelor a comis henţ la marginea careului şi nu în interior, astfel că Farul nu a beneficiat de o lovitură de la 11 metri. În plus, echipa constănţeană a avut şi un gol nevalidat pentru o presupusă poziţie de ofsaid.

Au evoluat pentru SSC Farul (antrenor Petre Grigoraş): R. Avram (cpt.) - Joao Diogo, Antoche, Şandru, C. Zamfir - M. Doumbia, Celestino - R. Miranda, M. Fotescu, Neciu - Diogo Rosado; au mai jucat R. Surdu, Sabangeanu şi T. Moldovan.

Alte rezultate din etapa a 26-a - sâmbătă: Luceafărul Oradea - Aerostar Bacău 4-0, CS Baloteşti - Ripensia Timișoara 0-2, Pandurii Tg. Jiu - Dacia Unirea Brăila 5-2.

Programul celorlalte meciuri din etapa a 26-a - sâmbătă, 23 martie, ora 13.00: Academica Clinceni - UTA Arad (în direct la Digi Sport 1 şi Telekom Sport 1); duminică, 24 martie, ora 11.00: ACS Energeticianul - CS Mioveni, ora 13.00: Sportul Snagov - ACS Poli Timişoara (Digi Sport 1 şi Telekom Sport 1), ora 15.30: Chindia Târgovişte - Daco-Getica Bucureşti (Digi Sport 1 şi Telekom Sport 1), ora 18.00: ASU Politehnica Timișoara - Petrolul Ploieşti (Digi Sport 1 şi Telekom Sport 1), ora 20.00: U. Cluj - FC Argeş (Digi Sport 1 şi Telekom Sport 1).

Clasament: 1. Snagov 58p (golaveraj: 42-17), 2. U. Cluj 56p (55-17), 3. Clinceni 55p (48-17), 4. Chindia 54p (49-26), 5. Petrolul 53p (48-20), 6. FC Argeş 43p (36-21), 7. Mioveni 38p (38-29), 8. UTA 35p (37-35), 9. Pandurii 32p (43-43), 10. Ripensia 32p (30-35), 11. Metaloglobus 32p (23-46), 12. Energeticianul 31p (31-31), 13. Luceafărul 31p (33-43), 14. Daco-Getica 28p (34-36), 15. ASU Poli 27p (19-26), 16. Aerostar 26p (38-50), 17. SSC FARUL 26p (34-47), 18. Baloteşti 22p (23-48), 19. Dacia Unirea 15p (22-66), 20. ACS Poli 14p (21-51).