Steaua “a murit” frumos pe “Stamford Bridge”

Fotbal / UEFA Europa League, optimi de finală, manşa retur: CHELSEA LONDRA - STEAUA BUCUREŞTI 3-1

Sport 15 Martie 2013 / 00:00 594 accesări

Parcursul european al Stelei a luat sfârşit aseară, la Londra, după înfrângerea cu 1-3 din confruntarea cu Chelsea, din manşa retur a optimilor de finală ale UEFA Europa League. Susţinuţi admirabil din tribune de aproximativ 5.000 de suporteri, steliştii au început curajos partida cu învingătoarea din sezonul trecut al Ligii Campionilor, trecând pe lângă deschiderea scorului în min. 13, atunci când Cech a intervenit salvator la şutul lui Rusescu. Gazdele au marcat în min. 34, prin Juan Mata, dar la pauză scorul a fost egal, 1-1, Chiricheş învingându-l pe Cech la ultima fază a primei reprize. Chelsea a preluat din nou conducerea în min. 58, după reuşita lui Terry, iar peste două minute Cech a respins balonul şutat periculos de Chipciu. Golul calificării lui Chelsea în sferturi a fost marcat de Fernando Torres, în min. 71, tot atacantul spaniol irosind un penalty în min. 87, mingea lovind bara transversală.

Rezultat final: Chelsea - Steaua 3-1 (Juan Mata 34, Terry 58, F. Torres 71 / Chiricheş 45+1) - în tur: 0-1. Au evoluat - Chelsea (antrenor Rafa Benitez): Cech - Azpilicueta, D. Luiz, Terry (cpt.), A. Cole - Ramires, Obi Mikel - Hazard (90+3 Benayoun), Juan Mata (90 Moses), Oscar - F. Torres; Steaua (antrenor Laurenţiu Reghecampf): Tătăruşanu - Râpă (84 Rocha), Szukala, Chiricheş, Latovlevici - Bourceanu (cpt.), Pintilii - Adi Popa, Chipciu, Cr. Tănase (78 Tatu) - Rusescu. Cartonaşe galbene: Obi Mikel, A. Cole / Bourceanu, Râpă. A arbitrat: Stephane Lannoy (Franţa).

Celelalte rezultate înregistrate aseară în manşa retur a optimilor UEL: RUBIN KAZAN - Levante UD 2-0 (Rondon 100, Dyadyun 112) - după prelungiri - în tur: 0-0; Zenit St. Petersburg - FC BASEL 1-0 (Witsel 30) - cartonaş roşu: Diaz (FC Basel, min. 45+1), penalty ratat de Shirokov (Zenit) în min. 86 - în tur: 0-2; Internazionale Milano - TOTTENHAM HOTSPUR 4-1 (Cassano 20, Palacio 52, Gallas 75-autogol, Ricky Alvarez 110 / Adebayor 96) - după prelungiri - la Inter, Cristi Chivu a fost titular şi a evoluat tot meciul - în tur: 0-3; FENERBAHCE ISTANBUL - Viktoria Plzen 1-1 (Salih Ucan 44 / Darida 60) - în tur: 1-0; Girondins de Bordeaux - BENFICA LISABONA 2-3 (C. Diabate 74, Jardel 90+1-autogol / Jardel 30, Oscar Cardozo 75, 90+2) - în tur: 0-1; NEWCASTLE UNITED - Anji Makhachkala 1-0 (P. Cisse 90+4) - cartonaş roşu: Carcela-Gonzalez (Anji, min. 55) - în tur: 0-0; LAZIO ROMA - VfB Stuttgart 3-1 (Kozak 6, 8, 87 / Hajnal 62) - Ştefan Radu a fost titular la Lazio şi a evoluat tot meciul, pasând decisiv la primul gol marcat de Kozak - în tur: 2-0.

ASTĂZI ARE LOC TRAGEREA LA SORŢI. Tragerea la sorţi a întâlnirilor din sferturile de finală şi din semifinalele UEFA Champions League va avea loc astăzi, la Nyon (Elveţia), de la ora 13.00. Partidele tur din sferturile UCL sunt programate pe 2 şi 3 aprilie, iar returul, pe 9 şi 10 aprilie. În sferturi sunt calificate formaţiile CF Malaga, Bayern Munchen, FC Barcelona, Galatasaray Istanbul, Borussia Dortmund, Real Madrid, Juventus Torino şi Paris Saint-Germain. Tot azi, la Nyon, dar de la ora 13.40, se va desfăşura şi tragerea la sorţi a meciurilor din sferturile de finală şi din semifinalele UEFA Europa League. Partidele tur din sferturile UEL sunt programate pe 4 aprilie, iar returul, pe 11 aprilie. În sferturi sunt calificate formaţiile Rubin Kazan, FC Basel, Tottenham Hotspur, Chelsea Londra, Fenerbahce Istanbul, Benfica Lisabona, Newcastle United şi Lazio Roma.