Ștefan Marcu, eliminat în optimi la Europenele de box U-22

Sport 17 Martie 2017 / 18:11 715 accesări
Ștefan Marcu a înregistrat o victorie și o înfrângere la Europenele U-22

Vineri, la Brăila, se desfășoară optimile de finală din cadrul Campionatelor Europene de box rezervate sportivilor sub 22 de ani (născuți între 1996 și 1998), competiție organizată în premieră de Confederația Europeană de Box (EUBC) și la care țara noastră a înscris câte un sportiv la fiecare dintre cele zece categorii de greutate standard pentru seniori. Mulți dintre ei au fost deja eliminați, iar vineri, după înfrângerea suferită în prima gală a zilei, a părăsit competiția și pugilistul constănțean Ștefan Marcu, legitimat la CS Farul.

În optimile categoriei 60 kg, Marcu a cedat la puncte, decizie 0-5, în fața rusului Shamil Askerov, însă antrenorul său de la club, Mihai Constantin, care l-a asistat la colț alături de antrenorul-coordonator Valentin Vrînceanu, era foarte supărat la finalul meciului. „Nu pot să îmi revin de ce nervi am! A fost un meci pe care Marcu l-a avut la îndemână, dar asta e, atunci când ai șanse și nu le valorifici, meriți să pierzi. I-am spus ce să facă, i-am dat mai multe sfaturi, dar nu le-a urmat. Nu a fost box ce a făcut el. Dansuri, figuri, ziceai că e Mayweather, așa se comporta în ring!”, a declarat Mihai Constantin. Concluzia este că Marcu s-a bătut aproape de la egal la egal cu adversarul său, însă rusul a punctat mai clar.

Tot vineri a evoluat și pugilistul român Robert Jitaru, care s-a calificat în sferturile de finală ale categoriei 56 kg, după ce l-a învins la puncte pe georgianul Artiuș Gomțian (decizie în unanimitate, 5-0). Pe lângă Jitaru, care în sferturi îl va întâlni pe albanezul Zeneli Krenar, câștigator la puncte în fața germanului Youness Zaarra, România îi mai are în competiție doar pe Daniel Costea (64 kg) și Paul Andrei Arădoaie (81 kg). În cea de-a doua gală de vineri, Costea s-a impus la puncte (decizie 5-0) în fața polonezului Lukasz Niemczyk, iar în a treia, de la ora 19.30, ultimul meci al galei va fi între Paul Andrei Arădoaie și olandezul Artjom Kasparian. În sferturi, Costea îl va avea ca adversar pe georgianul Lasha Guruli.

Iată și rezultatele înregistrate de românii care au boxat joi, în ziua a treia a competiției:

categoria 46-49 kg: Dragoș Manu p.p. (0-5) Yauheni Karmilchyk (Belarus)

categoria 69 kg: Marian Pița p.p. (1-4) Eskerkhan Madiev (Georgia)

categoria 91 kg: Roland-Denis Berciu p.KO1 Toni Filipi (Croația).

categoria +91 kg: Daniel Burciu p.ab.2 Aboudou-Moindze Djamili-Dini (Franța)

„Nivelul competiției este foarte ridicat și noi nu suntem pregătiți pentru astfel de evenimente. Sperăm ca, pe viitor, tinerii noștri boxeri ne vor aduce și victorii. A fost o zi proastă pentru cei patru boxeri români. Am avut trei debutanți la o competiție majoră. Pița a întâlnit un adversar greu. A fost confuz când i s-a spart arcada, a intrat în panică. Până la urmă, a fost un meci echilibrat, cu un georgian valoros”, a declarat Vrînceanu.