Fotbal / Liga 1, play-out, etapa a 5-a

Sport 22 Iunie 2020 / 23:21 759 accesări

Gabi Iancu, căpitanul Viitorului şi golgheterul echipei, şi-a făcut, din nou, datoria, marcând de două ori

Vlad Achim a reuşit şi el o dublă în meciul de luni

Etapa a cincea a play-out-ului Ligii 1 la fotbal a consemnat, luni seară, pe stadionul „Central” al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, o victorie la scor a formaţiei FC Viitorul Constanța. Fotbaliştii pregătiţi de Gheorghe Hagi s-au impus cu scorul de 4-1 (Vl. Achim 4, 90+2, G. Iancu 71, 79 / Ad. Bălan 88) în confruntarea cu FC Hermannstadt, la capătul unui meci în care jucătorii constănţeni ar mai fi putut înscrie şi alte goluri.

Viitorul a marcat la prima acțiune periculoasă, în minutul 4, prin Vlad Achim, care a reluat din careul mic mingea şutată de Gabriel Iancu. Până la pauză am mai notat ocaziile lui Ghiţă, Rivaldinho, Andrei Ciobanu, Cosmin Matei şi Artean, care au trecut pe lângă majorarea scorului.

Repriza a doua a început cu intervenţia salvatoare a lui Tordai, în minutul 47, la reluarea lui Caiado, după care Andrei Ciobanu şi Rivaldinho au ameninţat poarta lui Figueiredo. Căpitanul Viitorului, Gabriel Iancu, a adus liniştea în tabăra constănţeană, cu o dublă. În minutul 71, Boboc a centrat perfect de pe partea dreaptă, iar Gabi Iancu a reluat cu capul, imparabil, de la 10 metri, pentru ca în minutul 79 să trimită mingea în plasă cu un șut superb de la 14 metri. Adrian Bălan a înscris golul de onoare în minutul 88, profitând de pasa greşită a lui Mladen, dar Vlad Achim a stabilit rezultatul final în prelungirile partidei. Viitorul a mai irosit trei situaţii clare de gol, prin Paul Iacob, Boboc şi Vlad Achim, trupa de la ţărmul mării putând obţine un succes şi mai categoric.

Au evoluat următoarele formaţii - Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Tordai - Boboc, Mladen, Ghiță, Cr. Ganea (82 P. Iacob) - A. Ciobanu (74 A. Chițu), Artean, Vl. Achim - G. Iancu (cpt.) (82 Casap), Rivaldinho (74 Dussaut), C. Matei (66 G. Ganea); Hermannstadt (antrenor Albes Yanez Ruben): Figueiredo - Vodă (46 Tiago), O. Viera (cpt.), Dâlbea (56 L. Dumitriu), I. Stoica, Opruț - Caiado (56 Jo Santos), Pires, Bușu . P. Petrescu (78 Tătar), Ad. Bălan. Cartonașe galbene: Opruț, Tiago. Au arbitrat: Iulian Călin - Florin Neacșu (înlocuit pe final de rezerva Mihai Amorăriţei) și Romică Bîrdeș.

Celelalte rezultate din play-out -

Duminică, 21 iunie

FC Voluntari - CSM Politehnica Iaşi 1-0 (M. Căpăţână 17-pen.)

FC Dinamo Bucureşti - Sepsi OSK Sf. Gheorghe 1-3 (R. Moldoveanu 90+1 / Safranko 1, Vaşvari 80-pen., Fl. Ştefan 86)

Luni, 22 iunie

Academica Clinceni - Chindia Târgovişte 1-0 (Vojtus 54)

În etapa viitoare, a 6-a din play-out-ul Ligii 1, FC Viitorul Constanța va întâlni sâmbătă, 27 iunie, de la ora 20.00, în deplasare, pe Sepsi Sf. Gheorghe.

Clasament play-out:

7. FC VIITORUL CONSTANŢA 30p (golaveraj: 10-6)

14. CSM Politehnica Iaşi 15p (3-5)

Locul 12 (locul 6 din play-out) va disputa un baraj cu echipa de pe locul 3 din Liga a 2-a.

Locurile 13-14 (locurile 7-8 din play-out) vor retrograda direct în Liga a 2-a.