Supercupe pentru Bayern Munchen și Galatasaray Istanbul

Fotbal internațional

Sport 15 August 2016 / 19:23 616 accesări
Mats Hummels, fostul căpitan al Borussiei Dortmund, a obținut primul trofeu cu Bayern Munchen

Bayern Munchen, campioana en titre din Bundesliga, a învins, duminică seară, cu scorul de 2-0 (Vidal 58. T. Muller 79), pe Borussia Dortmund, câştigătoarea Cupei în sezonul 2015-2016, şi a cucerit Supercupa Germaniei. Aflat la debutul pentru Bayern, Mats Hummels, jucător transferat de la Borussia, a contribuit decisiv la al doilea gol. Bayern Munchen a mai câştigat Supercupa Germaniei în 1987, 1990, 2010 şi 2012.

Iar Galatasaray Istanbul a câștigat pentru a 15-a oară în istoria clubului Supercupa Turciei, stabilind un nou record pentru fotbalul din Turcia. Galatasaray s-a impus în duelul cu Beșiktaș Istanbul la loviturile de departajare, cu scorul de 3-0 (au marcat Selcuk Inan, Hakan Balta şi Cigerci; Özyakup, Tosun şi Hutchinson au ratat cele trei penalty-uri pentru Beşiktaş). După cele 120 de minute regulamentare de joc scorul a fost egal, 1-1 (Hakan Balta 110 / Chejdou 117-autogol). Înaintea confruntării care s-a desfăşurat la Konya, fanii Galatei au atacat cu pietre un autocar plin cu suporteri ai lui Beşiktaş.

Și FC Barcelona a început cu dreptul noul sezon, echipa antrenată de Luis Enrique câştigând pe terenul Sevillei, scor 2-0 (Luis Suarez 54, Munir 81), în prima manşă a Supercupei Spaniei. În minutul 30 al meciului, la scorul de 0-0, Andres Iniesta a ieşit de pe teren accidentat, după un duel cu Mariano. Presa din Spania a anunţat, luni dimineaţă, faptul că Iniesta a suferit o leziune la ligamentele genunchiului drept, iar primele concluzii ale staff-ului medical vorbesc despre o absenţă de aproximativ o lună de pe teren, în timp ce Barcelona a anunţat, pe Twitter, că „Don” Andres va efectua luni o serie de teste care vor oferi mai multe indicii despre gravitatea problemei.