Tecău și Rojer s-au calificat în sferturile turneului de la Basel

24 Octombrie 2016 / 22:06 324 accesări

Dublul format din olandezul Jean-Julien Rojer şi Horia Tecău a câştigat, luni, meciul cu perechea argentiniană Federico Delbonis/Guido Pella, scor 6-3, 3-6, 10-3, şi s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ATP 500 de la Basel, disputat pe hard şi dotat cu premii de 1.701.320 de euro.

Partida a durat o oră şi 10 de minute. În primul set, Rojer şi Tecău au jucat impecabil la serviciu, fără să le dea vreo şansă de break adversarilor, şi au concretizat una dintre cele cinci oportunităţi ale lor. Olandezul şi românul au avut un moment de slăbiciune în setul secund, la scorul de 2-3, când şi-au pierdut serviciul şi nu au mai putut să recupereze deficitul. În super tie-break, Rojer şi Tecău s-au impus categoric.

Pentru avansarea în turneul din Elveţia, Rojer şi Tecău şi-au asigurat 90 de puncte în clasament şi un cec în valoare de 13.530 de euro.

În sferturile de finală ale competiţiei de la Basel, Rojer şi Tecău, primii favoriţi, vor juca împotriva învingătorilor din partida Treat Huey/Max Mirnyi(Filipine/Belarus) - Antoine Bellier/Marco Chiudinelli (Elveţia).

Jean-Julien Rojer (35 de ani, locul 10 ATP la dublu) şi Horia Tecău (31 de ani, locul 9 ATP la dublu) sunt cotaţi cu prima şansă la câştigarea trofeului de la Basel. În 2015, cei doi s-au oprit în semifinale.