teletext

teletext

Sport 29 Octombrie 2007 / 00:00 737 accesări

Ionuţ Gheorghe, la un meci de JO din 2008

Pugilistul român Ionuţ Gheorghe s-a calificat în optimile de finală ale categoriei 64 kg după ce l-a învins pe polonezul Marcin Legowski, în cadrul Campionatului Mondial de box de la Chicago (Statele Unite). Gheorghe s-a impus la puncte în faţa lui Legowski, la finalul celor patru scorul fiind 24-5 în favoarea pugilistului legitimat la CS Farul Constanţa. “Consider că acest meci a fost doar un antrenament, având în vedere că în primul tur adversarul meu a abandonat fără luptă. Mă simt într-o formă de zile mari şi sînt nerăbdător să joc finala. Titlul mondial este cel care îmi lipseşte şi sper ca de data aceasta să îl cuceresc, mai ales că lipsesc cubanezii, adversari redutabili”, a declarat Ionuţ Gheorghe. Constănţeanul a debutat la Mondiale abia vineri, după ce a obţinut calificarea în cel de-al doilea tur după ce venezueleanul Rafael Gonzales, a acuzat unele probleme medicale şi nu s-a mai prezentat la meci. În optimile de finală, Gheorghe va da piept cu iranianul Morteza Sepahvand, pe 30 octombrie. O victorie în meciul de marţi îi va asigura lui Ionuţ calificarea la JO din 2008.

CVM Tomis CSS1 a pierdut greu la Bucureşti

CVM Tomis CSS 1 Constanţa a pierdut cu 3-1 sîmbătă, în deplasare, meciul cu echipa bucureşteană Niro Guard, în cea de-a şasea etapă a Diviziei A2 Est la volei masculin. Plecaţi cu gîndul la victorie, elevii lui Gheorghe Brînză au ţinut cu brio piept unei formaţii ce se luptă pentru ocuparea primei poziţii în clasament cu Ştiinţa Bacău. Debutul partidei a fost unul cît se poate de echilibrat, gazdele reuşind să se impună abia spre finalul primului set, 25-22. Mult mai bine montaţi, constănţenii aveau să cîştige al doilea set, pe l-au condus de la cap la coadă, cu 21-25. Bucureştenii au replicat în al treilea set şi au obţinut un avantaj de cinci puncte, 18-13. Tabela de marcaj a “înţepenit” pentru gazde, CVM Tomis CSS 1 reuşind să recupereze spectaculos punct cu punct, îndepărtîndu-se chiar la cinci puncte, 18-23. Niro Guard a revenit, anulînd cinci mingii de set ale constănţenilor şi a înclinat în cele din urmă balanţa în favoarea ei, 2-1 (29-27). Epuizaţi, tinerii voleibalişti constănţeni au cedat mult mai uşor în ultimul set al meciului, 25-16. “Nu am jucat deloc rău. Dacă am fi cîştigat setul al treilea, soarta meciului ar fi fost cu totul alta” , a declarat antrenorul Gheorghe Brînză.

România va întîlni Luxemburgul în precalificările CE de volei masculin

Reprezentativa masculină de volei a României va evolua în Grupa A a preliminariilor Campionatului European din 2009, în cazul în care va trece de Luxemburg, în partidele de precalificare, s-a decis cu ocazia tragerii la sorţi de la sediul Confederaţiei Europene de Volei. Partidele vor avea loc pe 6 mai 2008, în deplasare, şi 11 mai pe teren propriu. În cazul în care învinge în această dublă manşă, România va juca în Grupa A, alături de Slovacia, Ucraina şi Cehia în preliminariile CE. Meciurile se vor disputa în cadrul a două turnee, programate în Slovacia, în perioada 23-25 mai, respectiv Cehia, în 30 mai - 1 iunie. Turneul final al CE va avea loc în Turcia, în 2009. La feminin, România va juca în Grupa C, alături de Azerbaidjan, Spania şi învingătoarea din partida Macedonia - Islanda. Primul turneu va avea loc în România, în perioada 30 mai - 1 iunie 2008, iar al doilea în Spania, în perioada 6-8 iunie. Turneul final se va disputa în Polonia, în 2009.

România a cîştigat Trofeul “Carpaţi” la handbal masculin

Echipa naţională de handbal masculin a României şi-a adjudecat ediţia din acest an a Trofeului “Carpaţi”. După startul lansat de vineri, 44-26 cu Macedonia, elevii lui Aihan Omer şi Petru Ghervan şi-au adjudecat şi următoarele două jocuri. Sîmbătă, România a trecut de Ucraina cu 36-30 (17-16), diferenţa făcîndu-se după pauză. Cel mai bun jucător de pe teren a fost Stavrositu - 9 reuşite, celelalte goluri ale echipei României fiind înscrise de Iacob 7, Irimescu 7, Buricea 4, Ciubotariu 3, Filip 1, Csepreghi 1, Rohozneanu 1, Sadoveac 1, Ghionea 1 şi Jurcă 1. Duminică, în finala competiţiei, România a învins la limită naţionala Muntenegrului, echipă calificată la Campionatul European de anul viitor. România a cîştigat cu 33-32, după ce la pauză avantajul era de partea oaspeţilor (13-14). Golurile echipei României au fost înscrise de Ghionea 14, Iacob 4, Irimescu 4, Buricea 3, Rohozneanu 3, Timofte 2, Laufceac 1, Filip 1 şi Novanc 1. România se pregăteşte pentru meciurile oficiale din grupele de calificare în play-off-ul CM din 2009 (Croaţia), urmînd să joace, în perioada 2-20 ianuarie 2008 cu formaţiile Ciprului şi Letoniei, în cadrul Grupei a 3-a. În play-off se va califica doar prima clasată din cele şapte grupe. Pînă la partidele oficiale din luna ianuarie, naţionala masculină va mai efectua un stagiu de pregătire în Bucureşti (12-22 decembrie) şi va disputa câteva partide de verificare (26-30 decembrie).

Oltchim Rm. Vîlcea, debut cu dreptul în Grupa D a Ligii Campionilor

Campioana României la handbal feminin, Oltchim Rm. Vîlcea, a învins, ieri, formaţia daneză Viborg, scor 33-30 (18-15), în primul meci susţinut în Grupa D a Ligii Campionilor. Pentru Oltchim au marcat: Ionela Gâlcă (10), Ramona Maier (9), Valeria Beşe (4), Adina Meiroşu (4), Adriana Nechita (3), Steluţa Luca (2) şi Narcisa Lecuşanu (1). Următorul meci al Oltchimului în Grupa D a Ligii Campionilor este programat pe 4 noiemrbie, în deplasare la FTC Budapesta.