Tenismenele tricolore au ratat calificarea la turneul final al FED Cup

Tenis de câmp

Sport 08 Februarie 2020 / 21:29 2456 accesări

Întâlnirea România - Rusia, din Grupa Mondială a FED Cup by BNP Paribas, s-a încheiat sâmbătă seară, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, cu victoria formaţiei oaspete, cu scorul general de 3-2. După 1-1 în prima zi, Ana Bogdan a cedat, după un meci maraton, în faţa Ekaterinei Alexandrova, iar Jaqueline Cristian a produs surpriza în confruntarea cu Veronika Kudermetova, trimiţând duelul în partida decisivă, cea de dublu. Din păcate, Jaqueline Cristian şi Elena-Gabriela Ruse au fost depăşite de Anna Blinkova şi Anna Kalinskaya, Rusia obţinând astfel calificarea la turneul final al FEDp de la Budapesta, programat în perioada 14-19 aprilie.

Rezultate -

Vineri, 7 februarie:

Elena-Gabriela Ruse (locul 166 WTA) - Ekaterina Alexandrova (locul 28 WTA) 1-6, 4-6, după o oră şi cinci minute de joc.

Ana Bogdan (locul 90 WTA) - Veronika Kudermetova (locul 38 WTA) 6-3, 6-7 (5/7), 6-1, după două ore şi 14 minute de joc.

Sâmbătă, 8 februarie:

Ana Bogdan - Ekaterina Alexandrova 5-7, 6-3, 5-7, după două ore şi 25 de minute de joc.

Jaqueline Cristian (locul 197 WTA) - Veronika Kudermetova 7-5, 6-3, după o oră şi 30 de minute de joc.

Jaqueline Cristian (locul 168 WTA la dublu) / Elena-Gabriela Ruse (locul 113 WTA la dublu) - Anna Blinkova (locul 63 WTA la dublu) / Anna Kalinskaya (locul 95 WTA la dublu) 3-6, 2-6, după o oră şi 14 minute de joc.