Tineretul României merge la EURO 2019

Fotbal / Preliminariile Campionatului European Under 21

Sport 16 Octombrie 2018 / 23:44 588 accesări
Ianis Hagi a marcat un gol superb, din lovitură liberă, în meciul de la Ploieşti

Mult aşteptata calificare la turneul final al unui Campionat European de fotbal rezervat reprezentativelor de tineret a fost reuşită de România la finalul campaniei pentru EURO 2019. Anul viitor, Italia şi San Marino vor găzdui turneul final european Under 21, iar tricolorii „mici” vor fi acolo. Marţi seară, jucătorii conduși de Mirel Rădoi au învins Liechtenstein, conform aşteptărilor, pe stadionul „Ilie Oană” din Ploiești, cu scorul de 4-0, prin golurile înscrise de George Puşcaş, în minutele 14 şi 40, Ianis Hagi, în minutul 25, şi Adrian Petre, în minutul 78.

Au evoluat pentru România: I. Radu (cpt.) - Butean, Ghiţă, Paşcanu, Fl. Ştefan - Dr. Nedelcu, Cicâldău - Man (57 Măţan), Ianis Hagi (64 Moruţan), A. Ivan (74 Adrian Petre) - G. Puşcaş.

În celelalte meciuri din grupă disputate marţi seară s-au înregistrat următoarele rezultate: Portugalia - Bosnia & Herţegovina 4-2 şi Ţara Galilor - Elveția 3-1.

Clasament final Grupa 8: 1. ROMÂNIA 24p (golaveraj: 19-4), 2. Portugalia 22p (33-11), 3. Bosnia & Herţegovina 18p (24-11), 4. Ţara Galilor 13p (11-14), 5. Elveţia 10p (11-18), 6. Liechtenstein 0p (2-42).

România a mai participat la Campionatul European Under 21 din 1998.

La EURO 2019 s-au mai calificat Italia, în calitate de ţară gazdă, şi câştigătoarele celor nouă grupe preliminare: Croaţia, Spania, Danemarca, Anglia, Germania (deţinătoarea trofeului), Belgia, Serbia, România şi Franţa. Cele mai bune patru formaţii dintre cele nouă ocupante ale locurilor secunde, Grecia, Portugalia, Polonia şi Austria, vor lupta în play-off pentru a se decide ultimele două echipe calificate la turneul final al Campionatului European de tineret de anul viitor, care se va desfăşura în perioada 16-30 iunie. Cele 12 reprezentative vor fi împărţite în trei grupe. Câştigătoarele fiecărei grupe şi formaţia de pe locul al doilea cu cele mai bune rezultate se vor califica în semifinale. Tragerea la sorţi a grupelor de la EURO 2019 va avea loc la 23 noiembrie, la Bologna.