Verstappen s-a impus la Silverstone

Automobilism

Sport 10 August 2020 / 08:01 672 accesări

Max Verstappen (Red Bull Racing) a câştigat, duminică, a cincea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1 din acest an, trecând primul linia de sosire pe circuitul de la Silverstone. Verstappen a bifat prima victorie din acest an, precedentele curse fiind câştigate de Valtteri Bottas (1) şi Lewis Hamilton (3).

Pe locul secund la Silverstone s-a clasat Lewis Hamilton (Mercedes), iar poziţia a treia a fost ocupată de Valtteri Bottas (Mercedes).

La evenimentul de duminică s-au sărbătorit 70 de ani de la prima cursă din Formula 1, desfăşurată tot pe circuitul englez de la Silverstone.

Următoarea etapă din acest an, Marele Premiu al Spaniei, este programată la 16 august, tot pe circuitul de la Montmelo.