Victorie pentru CS Năvodari, înfrângere pentru Tomitanii, în DNS la rugby

Rugby / Divizia Națională de Seniori, etapa a 12-a

Sport 21 Aprilie 2018 / 16:52 845 accesări

Formaţia Tomitanii Constanţa (în albastru) nu a putut depăşi liderul

Sâmbătă, în etapa a 12-a a Diviziei Naționale de Seniori la rugby, ambele echipe constănţene au evoluat pe teren propriu. Pe stadionul „Mihail Naca” din Constanţa, CS Tomitanii Constanţa a pierdut întâlnirea cu prima clasată, SCM Gloria Buzău, scor 18-27, la pauză 3-17. Pentru formaţia antrenată de Cristian Cojocaru au înscris Boboc - două eseuri şi Bercu - un eseu, şi Afloare, o lovitură de pedeapsă. Lovitura de începere a partidei a fost dată de fostul internațional Cătălin Sasu.

La Năvodari, pe stadionul „Flacăra”, CS Năvodari a învins cu scorul de 36-13, la pauză 7-5, pe CS Ştiinţa Petroşani, obţinând şi punctul bonus ofensiv. Pentru echipa antrenată de Cristian Husea, Cornel Suciu și Virgil Năstase au înscris Ştiopei - 2 eseuri, Agiacai - un eseu, Perju - un eseu, Bejan - un eseu, precum şi un eseu de penalizare, iar Trandafir şi E. Barbu au reuşit câte o transformare.

Podiumul DNS se prezintă astfel: 1. SCM Gloria Buzău 49p, 2. CS Năvodari 43p, 3. CS Tomitanii Constanţa 40p (un meci mai puţin disputat).

În etapa viitoare, programată sâmbătă, 28 aprilie, CS Tomitanii Constanţa va juca acasă, de la ora 10.00, cu CS Ştiinţa Petroşani, iar CS Năvodari va evolua tot pe teren propriu, de la ora 14.00, cu RCM Galaţi.