Victorii pentru Halep şi Ţig la Washington

Tenis de câmp

Sport 02 August 2017 / 13:09 515 accesări
Simona Halep a fost mulţumită de evoluţia din partida cu Sloane Stephens

În primul tur al turneului de categorie WTA de la Washington, turneu dotat cu premii în valoare de 226.000 de dolari, Simona Halep şi Patricia Ţig au obţinut victorii care le asigură câte 30 de puncte WTA şi câte un cec de 3.420 de dolari. Halep, locul 2 WTA şi cap de serie nr 1, a învins-o, marţi seară, cu scorul de 7-6 (7/3), 6-0, pe americanca Sloane Stephens (957 WTA), după oră și 19 minute de joc. În turul secund, Halep o va întâlni pe Mariana Duque Marino (Columbia, 115 WTA). Patricia Ţig (134 WTA) a învins-o tot marţi seară, cu scorul de 7-6 (7/4), 7-6 (7/3), două ore și patru minute de joc, pe britanica Heather Watson (75 WTA). Ţig va înfrunta în turul al doilea învingătoarea din partida Monica Niculescu (59 WTA şi cap de serie nr. 6) - Nao Hibino (Japonia, 72 WTA), care se va disputa miercuri seară, începând cu ora 21.00.

Simona Halep a apreciat că meciul cu Sloane Stephens, primul pe hard în acest an, nu a fost unul rău şi le-a mulţumit fanilor români care au susţinut-o: „A fost un prim set foarte dificil. Eu am făcut câteva greşeli, iar ea a reuşit nişte puncte extraordinare. Pentru primul tur şi primul meci pe hard, nu a fost rău. Al doilea set a fost mult mai bun. Mereu când vine Darren Cahill pe teren joc bine. Mi-a spus că nu servesc cel mai bine şi mi-a spus că pot câştiga. E plăcut să ai români care te susțină din tribune peste tot unde particip”.