Viitorul a remizat cu Rubin Kazan

Fotbal

Sport 17 Ianuarie 2019 / 14:54 473 accesări
Ianis Hagi a înscris un gol, însă a ratat un penalty la scorul de 1-1 (sursa foto: fcviitorul.ro)

În al doilea meci de verificare susținut la Belek, FC Viitorul a întâlnit fosta campioană a Rusiei din 2008 și 2009, Rubin Kazan. Partidă disputată joi la prânz, în cantonamentul Viitorului din Antalya, s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, golurile fiind marcate de Ianis Hagi, în minutul 46 - lob peste portar, și Ionuț Vînă, în minutul 63 - șut puternic de la 16 metri, respectiv Davitashvili, în minutul 43, și Shekari, în minutul 67. În minutul 61, Ianis Hagi a fost faultat în careu după o acțiune personală, însă portarul lui Kazan a apărat lovitura de la 11 metri executată de căpitanul Viitorului.

Au evoluat pentru Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Buzbuchi - Țîru, Mladen, Kuipers - A. Ciobanu, Houri, Casap, De Nooijer - Vînă, Drăguș, I. Hagi (cpt.). Au mai intrat: R. Boboc, P. Iacob, Vl. Achim, Voduț, Artean, A. Pitu, Tîrcoveanu și M. Leca.

Tot joi, dar de la ora 17.00, Viitorul va întâlni, la Belek, echipa germană Aalen. Inițial, fotbaliștii constănțenii ar fi trebuit să joace împotriva formației sud-coreene Daejeon Citizen, însă meciul a fost anulat.