Voleibaliştii tricolori au învins de două ori în Azerbaidjan

Liga Europeană la volei masculin

Sport 16 Iunie 2014 / 00:00 630 accesări

Naţionala de volei masculin a României a obţinut două victorii în faţa Azerbaidjanului, în etapa a doua din cadrul Ligii Europene. Tricolorii s-au impus cu acelaşi scor, 3:1, în disputele desfăşurate sâmbătă şi duminică, la Baku. A fost o clară diferenţă de valoare între cele două formaţii şi doar neatenţia a făcut ca formaţia noastră să cedeze câte un set în fiecare zi! Sâmbătă, scorul final a fost Azerbaidjan - România 1:3 (16:25, 18:25, 27:25, 18:25), iar meciul de duminică s-a încheiat tot cu rezultatul de 1:3 (23:25, 24:26, 25:23, 20:25). Au evoluat pentru România: Bartha - Matei, R. Olteanu, Mihalcea, Borota, Bala, Mărieş-libero (au mai intrat: Georgescu, Cherbeleaţă, Aciobăniţei, Dumitrache).

Dintre cei doi juniori de la CVM Tomis Constanţa convocaţi pentru meciurile din Azerbaidjan, doar Adrian Aciobăniţei a evoluat, pentru că Robert Vologa a fost menajat, din cauza unei uşoare accidentări. Sâmbătă, Aciobăniţei a fost utilizat doar în setul al treilea, reuşind un singur punct (pe atac), în timp ce duminică a jucat tot din postura de rezervă, dar în fiecare set, realizând tot un punct, după un serviciu excelent.