Halep s-a oprit în sferturi la Miami Open

Tenis de câmp / Turneul de la Miami

Sport 29 Martie 2017 / 22:46 1364 accesări
Simona Halep a cedat în sferturi, după ce a câştigat primul set

Constănțeanca Simona Halep, locul 5 WTA și favorită nr. 3, a ratat calificarea în semifinalele turneului WTA Premier Mandatory de la Miami (Florida), dotat cu premii totale de 6.993.450 dolari, cedând în faţa britanicei Johanna Konta, locul 11 WTA și cap de serie nr. 10. Halep a pierdut cu scorul de 6-3, 6-7 (7/9), 2-6, după două ore şi 30 de minute de joc, meciul maraton disputat miercuri seară, în sferturile de finală.

Primul set a fost câştigat fără probleme de Halep, după care Konta a început în forţă setul secund şi a condus cu 3-0. Halep a restabilit egalitatea, 3-3, a condus cu 5-4 şi a servit pentru meci, însă a ratat încheierea partidei, astfel că s-a ajuns în tie-break. Halep a avut 5-3, dar Konta a întors rezultatul şi a fructificat a treia şansă de a egala situaţia la seturi, învingând în tie-break cu 9-7. În setul decisiv, Konta s-a impus cu un categoric 6-2.

Pentru prezenţa în sferturi, Halep va primi un cec în valoare de 146.575 dolari și 215 puncte WTA. Halep nu a putut reedita performanţa din 2015, când a ajuns în penultimul act la Miami.