Învingător în Marele Premiu al Mexicului, Lewis Hamilton încă mai speră la titlul mondial

Automobilism / Campionatul Mondial de Formula 1

Sport 31 Octombrie 2016 / 14:51 1101 accesări
Ca să obțină încă un titlu mondial, Lewis Hamilton trebuie să câștige ultimele două curse din calendar și Nico Rosberg să obțină maximum 31 de puncte

Pilotul britanic de la Mercedes, Lewis Hamilton (31 de ani), a câştigat duminică seară Marele Premiu de Formula 1 al Mexicului, desfășurat pe circuitul „Autodromo Hermanos Rodriguez” din Ciudad de Mexico, şi s-a apropiat la 19 puncte de coechipierul său Nico Rosberg, liderul clasamentului general. Ultimele două curse ale sezonului 2016 sunt cele din Brazilia (13 noiembrie) și Abu Dhabi (27 noiembrie). Câștigătorul unei curse de Formula 1 primește 25 de puncte, iar al doilea clasat 18 puncte, astfel că pilotul german va fi campion mondial dacă se clasează cel puțin pe locul 2 în cele două curse rămase de disputat.

La Ciudad de Mexico, Hamilton a obținut a opta victorie din acest sezon, fiind cu 8,354 secunde mai rapid decât Rosberg. Olandezul Max Verstappen (Red Bull) a trecut linia de sosire al treilea, dar a fost penalizat cu cinci secunde la finalul cursei, din cauza unei manevre nesportive, şi a coborât pe locul 4. Podiumul a fost completat astfel de către australianul Daniel Ricciardo, coechipierul său de la Red Bull.

În turul 52 din 71 programate, Rosberg a fost aproape să piardă locul 2, Verstappen încercând să-l depășească, dar olandezul a greșit manevra și a rămas pe locul 3. Verstappen a fost însă ajuns din urmă de Vettel și cei doi s-au duelat până la final pentru ultimul loc pe podium. Când Vettel a părut că a reușit depășirea, Verstappen a revenit în fața germanului prin afara circuitului, apoi l-a împins pe Vettel în Ricciardo, și el intrat în luptă. Pentru aceste manevre, Verstappen a fost penalizat cu cinci secunde și, cu toate că deși trecuse al treilea linia de sosire, a retrogradat două poziții, după Vettel și Ricciardo.

Ulterior, Vettel a fost și el penalizat cu 10 secunde, astfel că a ajuns tocmai pe locul 5, după pilotul olandez! Comisarii de cursă au făcut recurs pentru a-l penaliza pe Vettel în baza unui articol din regulamentul Formulei 1 care interzice piloților să schimbe direcția în timp ce frânează, pentru a bloca un adversar care încearcă depășirea. Ei au estimat că așa au stat lucrurile în timp ce Ricciardo a încercat să treacă de german, în ultimele tururi ale cursei, când se aflau în luptă directă pentru locul al patrulea.

Pentru Hamilton, aceasta a fost a 51-a victorie din carieră, britanicul egalându-l pe francezul Alain Prost în clasamentul tuturor timpurilor, pe locul 2. Lider este germanul Michael Schumacher, cu 91 de victorii.

21. Esteban Ocon (Manor) +2 tururi

Pascal Wehrlein (Manor) a abandonat în primul tur.

Primii clasați din ierarhia piloților sunt Nico Rosberg 349 de puncte, Lewis Hamilton 330p, Daniel Ricciardo 239p, Sebastian Vettel 192p, Kimi Raikkonen 178p și Max Verstappen 175p. În clasamentul constructorilor conduce Mercedes, cu 679 de puncte, urmată de Red Bull 422p, Ferrari 370p, Force India 145p și Williams 136p.