Niculescu, nominalizată de WTA pentru lovitura lunii aprilie

Tenis de câmp

Sport 04 Mai 2016 / 18:27 353 accesări
Monica Niculescu sărbătorește după o execuție de excepție

Tenismena română Monica Niculescu a fost nominalizată de site-ul circuitului profesionist feminin WTA pentru titlul de cea mai frumoasă lovitură a lunii aprilie. Sportiva clasată pe locul 31 în ierarhia mondială candidează cu o fază reușită în meciul cu Petra Kvitova (Cehia), din meciul disputat în optimile de finală ale turneului de la Stuttgart, pe 21 aprilie, la scorul de 3-1 în favoarea româncei, primul set. Niculescu a finalizat un schimb de mingi echilibrat, cu o lovitură de backhand în lung de linie. Românca a fost însă învinsă de Kvitova cu scorul de 2-6, 7-6 (7/5), 6-2, după ce a ratat trei mingi de meci.

Celelalte jucătoare nominalizate pentru cea mai frumoasă lovitură a lunii trecute sunt Caroline Garcia (Franța), pentru o fază reușită la Charleston, italianca Sara Errani, tot pentru o execuție la Charleston, și germancele Angelique Kerber și Laura Siegemund, pentru lovituri reușite la Stuttgart. Garcia a fost propusă în această anchetă, care își va decide câștigătoarea în urma voturilor acordate de internauți pe site-ul WTA, cu o fază reușită în meciul cu Irina-Camelia Begu, de la Charleston, la scorul de 4-6, 5-2, 30-15 în favoarea româncei, care s-a impus cu scorul de 6-4, 2-6, 7-6 (7/3).

DINU ȘI CADANȚU, ÎN OPTIMI LA TUNIS

Tenismena Cristina Dinu, locul 218 WTA, s-a calificat în optimile de finală ale turneului ITF de la Tunis, dotat cu premii în valoare totală de 50.000 de dolari, după ce a dispus de turcoaica Pemra Ozgen, locul 345 WTA, cu scorul de 6-3, 4-6, 7-5. Pentru un loc în sferturi, românca se va duela cu rusoaica Irina Hromaceva, locul 160 WTA și cap de serie nr. 4. Tot în optimi a acces și Alexandra Cadanțu, locul 246 WTA, care s-a impus în fața elvețiencei în vârstă de 37 de ani Patty Schnyder, locul 451 WTA, cu scorul de 6-4, 6-3. În faza următoare, Cadanțu va juca împotriva bulgăroaicei Isabella Shinikova, locul 222 WTA.