Succes pe teren propriu pentru Lewis Hamilton

Automobilism / Campionatul Mondial de Formula 1

Sport 10 Iulie 2016 / 18:07 516 accesări
Lewis Hamilton a ajuns la patru puncte de Nico Rosberg în clasamentul piloților

Pilotul englez Lewis Hamilton a obținut duminică a patra victorie din carieră la Silverstone, în Marele Premiu de Formula 1 al Marii Britanii, însă prima când a plecat din pole position. Cursa a fost dominată categoric de reprezentantul gazdelor, care a condus da capo al fine cu excepția unui singur tur, când a intrat la boxe pentru schimbul de pneuri. Podiumul a fost completat de colegul lui Hamilton de la Mercedes, germanul Nico Rosberg, și de olandezul Max Verstappen (Red Bull).

Cum înainte de cursă a plouat tare și circuitul era ud, organizatorii au decis ca startul să fie dat în spatele mașinii de siguranță. Aceasta a stat pe pistă șase tururi, apoi, imediat după retragerea safety-car-ului, mulți dintre piloți au intrat la boxe și au schimbat cauciucurile pentru pistă udă cu cele intermediare. Hamilton și Rosberg, primii doi pe grilă, au intrat la rândul lor la boxe în turul următor și au revenit în frunte. În turul al 17-lea, Rosberg a fost ajuns din urmă și depășit de Verstappen. În turul următor, Hamilton a venit iar pe la boxe pentru a trece pe pneuri medii, același lucru făcându-l Verstappen și Rosberg în turul următor. A urmat o cursă liniștită pentru Hamilton, care nu și-a văzut în niciun moment amenințată prima poziție și a obținut a 47-a victorie din carieră.

În spatele englezului, Verstappen și Rosberg au luptat pentru locul secund, iar germanul l-a depășit pe olandez cu 13 tururi înainte de final. Verstappen a încheiat pe poziția a treia, fiind urmat de colegul său de la Red Bull, Daniel Ricciardo. Kimi Raikkonen a ocupat locul 5, iar cealaltă mașină Ferrari, pilotată de Sebastian Vettel, a încheiat pe locul 9. Vettel va fi însă retrogradat pe locul 10, pentru că a primit o penalizare de cinci secunde după ce l-a împins pe Felipe Massa în afara circuitului într-un duel roată la roată.

În clasamentul general, Rosberg a rămas lider, însă are acum doar patru puncte avans față de Hamilton (171 față de 167)! Raikkonen a urcat pe locul al treilea, cu 106p, iar Ricciardo (100p) a trecut pe 4, urmat de Vettel (97p). În clasamentul constructorilor conduce Mercedes, cu 338 de puncte, urmată de Ferrari 204p, Red Bull-TAG Heuer 195p și Williams 92p.

Următoarea etapă a sezonului 2016, a 11-a din cele 21 programate, va avea loc pe circuitul Hungaroring de lângă Budapesta, pe 24 iulie.