Viitorul, la al cincilea meci fără gol marcat

Fotbal / Liga 1, etapa a 6-a

Sport 11 August 2017 / 23:26 945 accesări
Jucătorii antrenaţi de Gheorghe Hagi au înregistrat a doua remiză fără gol înscris

0-1 cu Dinamo Bucureşti, 0-4 cu APOEL Nicosia, 0-1 cu Sepsi Sf. Gheorghe, 0-0 cu FC Voluntari şi 0-0 cu ACS Poli Timişoara. O serie de cinci partide fără gol marcat pentru FC Viitorul, campioana en titre a României, jucătorii antrenaţi de Gheorghe Hagi nereuşind să găsească drumul spre gol. În meciul de vineri seară, de la Timişoara, cu ACS Poli, din etapa a 6-a a Ligii 1 la fotbal, formația constănțeană a avut câteva situaţii de a înscrie, însă tabela de marcaj nu s-a modificat. Aurelian Chiţu a solicitat un penalty în minutul 42, dar s-a ales cu un cartonaş galben, arbitrul considerând că atacantul Viitorului nu a fost faultat, George Ţucudean a reluat mingea cu capul pe lângă poartă în minutul 57, iar balonul şutat din lovitură liberă de Cristi Ganea, în minutul 64, a fost reţinut de portarul Curileac. Gazdele puteau da lovitura în finalul întâlnirii, dar Alexandru Ciucur a şutat total imprecis din interiorul careului, astfel că jocul s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

Au evoluat următoarele formaţii - ACS Poli Timișoara (antrenor Ionuț Popa): Curileac - Crețu, Melinte, Șeroni (cpt.), Țigănașu (51 Bocșan) - Soljic, Vașvari - Al. Munteanu (72 Al. Ciucur), M. Croitoru, Mailat - Bianconi (65 O. Drăghici); FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - Boli, Țîru (cpt.), M. Constantin, Cr. Ganea - D. Lopez, Mladen, D. Dumitrescu (80 Ov. Herea) - Eric (54 Vînă), Țucudean (70 F. Coman), A. Chițu. Cartonaşe galbene: Bianconi 65, Șeroni 87 / Chițu 43, Vînă 56. Meciul a fost arbitrat la centru de Horațiu Feșnic (Cluj-Napoca).

Programul meciurilor din etapa a 6-a a Ligii 1 la fotbal - sâmbătă, 12 august, ora 18.30: Concordia Chiajna - Juventus București, ora 21.00: FCSB - Astra Giurgiu; duminică, 13 august, ora 17.30: CS Universitatea Craiova - FC Botoșani, ora 20.00: CSM Poli Iași - Dinamo București; luni, 14 august, ora 18.30: FC Voluntari - Gaz Metan Mediaș, ora 21.00: Sepsi Sf. Gheorghe - CFR Cluj.

Clasament: 1. FC Botoșani 13p (golaveraj: 11-3), 2. CFR Cluj 13p (9-1), 3. FCSB 11p (7-4), 4. Astra Giurgiu 10p (7-4), 5. Dinamo București 9p (7-3), 6. CS U. Craiova 9p (6-3), 7. ACS Poli Timişoara 7p (3-6), 8. Sepsi Sf. Gheorghe 6p (5-9), 9. FC Voluntari 5p (5-6), 10. FC VIITORUL 5p (3-4), 11. CSM Poli Iași 5p (2-5), 12. Gaz Metan Mediaș 4p (3-10), 13. Concordia Chiajna 1p (2-6), 14. Juventus București 1p (2-8).