BC Athletic pierde pe final meciul cu Știința

Liga 1 de baschet masculin

Sport 05 Martie 2018 / 14:58 1289 accesări
Jucătorii de la BC Athletic păstrează șanse de calificare la turneul final

Baschet Club Athletic Constanța a încheiat turul fazei semifinale din Liga 1 de baschet masculin cu patru victorii și trei înfrângeri. Duminică, în etapa a 7-a, baschetbaliștii constănțeni au cedat pe terenul liderului, CSU Știința București, care și-a adjudecat la 12 puncte diferență meciul desfășurat la Arena de Baschet din Capitală. Scorul final a fost 76-64 (38-33) pentru gazde, rezultatele parțiale pe sferturi fiind 19-17, 19-16, 16-22 și 22-9.

„CSU Știința București se impune cu 76-64 într-un meci în care ambele echipe au prestat un baschet frumos și au ținut scorul de pe tabelă strâns până în ultimele minute! Echipa din Capitală a revenit pe finalul meciului și s-a distanțat treptat după ce BC Athletic conducea pe tabelă, 58-62 cu șase minute rămase din sfertul 4. Mulțumim tuturor celor care ne-au susținut la Arena de Baschet din București! Team is everything!”, a scris gruparea constănțeană pe Facebook.

Punctele echipei constănțene au fost realizate de Jeremi Booth 17 (4x3), Adrian Trandafir 11 (3x3), Vladimir Mihai 10 (2x3), Ștefan-Daniel Mâinea 9 (1x3), Sergiu Ursu 7 (1x3), Marius Deconescu 5 (1x3), Andrei Oprean 3 (1x3) și Alexandru Liță 2. Au mai jucat: Andrei Șerban, Alexandru Unitu. Rezerve neutilizate: Mario Takacs-Sixt, Andrei Bercea.

În campionat urmează două săptămâni de pauză, runda viitoare, prima din returul fazei semifinale, fiind programată pe 18 martie, când BC Athletic Constanța va juca la Ploiești.

Rezultatele etapei a 7-a: CS Cuza Sport Brăila - CSM Mediaș 82-67; CSU Știința București - BC Athletic Constanța 76-64; CSO Voluntari - Colegiul Național „Aurel Vlaicu” București 79-67. Meciul CSM Ploiești - CSM Sighetu Marmației a fost amânat.

Clasament: 1. CSU Știința București 13p/7j; 2. BC Athletic Constanța 11p/7j; 3. Colegiul Național „Aurel Vlaicu” București 11p/7j; 4. CS Cuza Sport Brăila 9p/5j; 5. CSO Voluntari 9p/6j; 6. CSM Ploiești 8p/6j; 7. CSM Sighetu Marmației 7p/5j; 8. CSM Mediaș 7p/7j.

Restanță din prima etapă: CSO Voluntari - CS Cuza Sport Brăila (reprogramat pentru data de 28 februarie, ora 14.00, meciul a fost amânat din nou!).

Restanță din etapa a 5-a: CS Cuza Sport Brăila - CSM Sighetu Marmației (23 martie, ora 17.00).