CS Năvodari s-a calificat în finala DNS la rugby!

Rugby / Divizia Națională de seniori, turneele finale

Sport 28 Mai 2017 / 16:10 1195 accesări

CS Năvodari (echipament alb) a reușit o primă repriză excelentă în semifinala cu Știința Petroșani

Echipa de rugby CS Năvodari și-a valorificat statutul de favorită la câștigarea actualei ediții din Divizia Națională de seniori și s-a calificat în finala campionatului! Sâmbătă, pe stadionul „Flacăra” din Năvodari, jucătorii antrenați de Cristian Husea, Cornel Suciu și Virgil Năstase au dispus cu scorul de 38-24 (28-0) de Știința Petroșani, în semifinala turneului locurilor 1-4. În urma acestei victorii, CS Năvodari s-a calificat în ultimul act al competiției, programat sâmbăta viitoare, la București, pe stadionul „Arcul de Triumf”. Titlul de campioană a DNS va fi decernat în urma disputei cu CSM Bucovina Suceava, care a învins-o pe RC Stejarul Buzău cu 19-12. Rezultate din semifinalele turneului locurilor 5-8: RC Bârlad - CS Mănăștur 5-0 (neprezentare); RCM Galați - CSU „Aurel Vlaicu” Arad 18-15.

Câștigătoarea sezonului regulat a dominat categoric prima repriză a partidei de sâmbătă, asigurându-și practic calificarea în finală după primele 40 de minute! Oaspeții au revenit după pauză, au redus din diferența de scor, însă nu au periclitat în mod real victoria gazdelor. „A fost un meci dificil, cu o desfășurare apropiată de cea din returul sezonului regulat, jucat în martie. Am jucat excelent în prima repriză, apoi a intervenit o relaxare, poate și la adăpostul diferenței de scor. Știința Petroșani este o echipă foarte bună, care nu cedează niciodată, iar la Năvodari și-a jucat șansa până la finalul meciului. Rezultatul ne mulțumește, pentru că ne-a permis să ne îndeplinim obiectivul, respectiv calificarea în finală”, a declarat antrenorul Virgil Năstase. Punctele gazdelor au fost înscrise de M. Niță (2 eseuri), Ignea (eseu și 2 transformări), M. Prodan, Agapie (câte un eseu fiecare) și Trandafir (3 transformări și o lovitură de pedeapsă).

Au evoluat pentru CS Năvodari: Zapan, Comănici, Apetroaie - M. Croitoru, Petreanu - Brașovianu, Ogea, M. Niță - Agapie, Ignea - Ciubotariu, Puișoru, Gheară, M. Prodan - C. Nicolae (au mai intrat: Barbu, Strat, Toader, Fl. Croitoriu, Trandafir, Burlacu).