Două formaţii spaniole în semifinalele Ligii Campionilor

Fotbal / UEFA Champions League, sferturi de finală, manșa retur

Sport 19 Aprilie 2017 / 00:19 793 accesări
Cristiano Ronaldo a reuşit o triplă pentru Real

Primele două confruntări din manșa retur a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal au adus calificarea echipelor spaniole Real Madrid și Atletico Madrid, finalistele de anul trecut, în penultimul act al competiției. Partida de la Madrid, dintre Real şi Bayern Munchen, a fost una a fotbalului total, dar şi a greşelilor de arbitraj în favoarea gazdelor. Formaţia germană a crezut în şansa ei şi a dus meciul în prelungiri. Însă omul în plus de care a beneficiat Realul din minutul 85, după eliminarea eronată a lui Vidal de către arbitrul Viktor Kassai, s-a dovedit decisiv şi „galacticii” continuă cursa pentru apărarea trofeului cucerit anul trecut. În plus, la golul de 2-2 marcat de Cristiano Ronaldo, atacantul portughez s-a aflat într-o poziţie de ofsaid nesemnalizată. Mult mai liniştită a fost calificarea celor de la Atletico Madrid, care au remizat în confruntarea cu Leicester, în deplasare, după ce au condus cu 1-0.

Rezultate: Real Madrid - Bayern Munchen 4-2 (Cr. Ronaldo 76, 105, 110, Asensio 112 / Lewandowski 53-pen., S. Ramos 78-autogol) - după prelungiri - în tur: 2-1 și Leicester City - Atletico Madrid 1-1 (Vardy 61 / Saúl Ñíguez 26) - în tur: 0-1.

Miercuri seară, de la ora 21.45, se vor desfăşura şi celelalte două întâlniri din manşa retur a sferturilor de finală: FC Barcelona - Juventus Torino (în tur: 0-3, în direct la Dolce Sport 1) și AS Monaco - Borussia Dortmund (în tur: 3-2, în direct la Dolce Sport 2).

Tragerea la sorţi a partidelor din semifinalele UEFA Champions League este programată vineri, 21 aprilie, de la ora 13.00, la Nyon, în Elveţia. Meciurile din penultimul act se vor disputa la 2 şi 3 mai - manşa tur şi la 9 şi 10 mai - manşa retur. Finala competiţiei va avea loc la 3 iunie, de la ora 21.45, în Scoţia, pe „Millenium Stadium” din Cardiff.