Halep şi-a egalat cea mai bună performanţă la Australian Open

Tenis de câmp / La capătul unui meci controlat în totalitate

Sport 22 Ianuarie 2018 / 09:35 1935 accesări
Simona Halep s-a calificat fără probleme în sferturile de finală la Melbourne

După ce în ultimii doi ani a fost eliminată în primul tur la Australian Open, tenismena constănţeană Simona Halep a reuşit în acest an să ajungă, din nou, în sferturile de finală ale primului turneu de Grand Slam al anului, aşa cum s-a mai întâmplat în 2014 şi 2015. Luni dimineaţă, în optimile de finală ale turneului de la Melbourne, principala favorită a trecut fără emoţii de japoneza Naomi Osaka (locul 72 WTA), cu scorul de 6-3, 6-2, după o oră şi 19 de minute de joc. Halep a avut o evoluţie foarte bună şi a depăşit-o clar pe Osaka, fructificând prima minge de meci de care a beneficiat. „A fost un meci foarte bun. Sunt fericită pentru că sunt din nou în sferturi. Am fost concentrată. Acest turneu arată ca un maraton pentru mine. Nu mă gândesc foarte mult la accidentarea din primul tur. Sper ca în turul următor să joc mai bine”, a spus Halep la finalul partidei de luni.

Prin calificarea în sferturile de finală la Melbourne, Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 288.000 de euro şi 430 de puncte WTA.

Pentru a ajunge în semifinale, Simona Halep va întâlni învingătoarea din partida Barbora Strycova (Cehia, locul 24 WTA) - Karolina Pliskova (Cehia, locul 6 WTA).