Lewis Hamilton a câștigat Marele Premiu de Formula 1 al Spaniei

Automobilism / Campionatul Mondial de Formula 1

Sport 14 Mai 2017 / 18:11 482 accesări
Lewis Hamilton a reulit un week-end perfect pe circuitul de lângă Barcelona

Pilotul britanic Lewis Hamilton, de la Mercedes Petronas, a câştigat duminică Marele Premiu al Spaniei, a cincea etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, reușind astfel a doua victorie din acest sezon și al doilea succes din carieră pe circuitul de lângă Barcelona. Triplul campion mondial a fost urmat de germanul Sebastian Vettel, de la Ferrari, care a terminat la trei secunde şi 490 de miimi, şi de australianul Daniel Ricciardo, de la Red Bull, la peste un minut diferență.

Hamilton a plecat din pole-position, dar a fost depășit chiar în primul viraj de Sebastian Vettel, care a rămas lider până în turul 44. În spatele celor doi s-a instalat colegul lui Hamilton de la Mercedes, Valtteri Bottas. În primul tur, Kimi Raikkonen (Ferrari) și Max Verstappen (Red Bull) s-au acroșat, ambii abandonând. Bottas a abandonat la rândul său în turul 39, din cauza unei defecțiuni la motor. Hamilton a revenit la conducere în turul 44, depășindu-l pe Vettel la capătul liniei drepte.

Germanul Pascal Wehrlein, 22 de ani, aflat la al doilea sezon din carieră în Formula 1, a înregistrat cel mai bun rezultat al său de până acum, încheind pe locul 8. Anterior, pilotul de la Sauber intrase o singură dată în Top 10 în carieră, anul trecut, în Austria.

În urma acestui succes, al 55-lea al carierei, Lewis Hamilton rămâne pe poziţia secundă în clasamentul piloţilor, cu 98 de puncte, la şase puncte în spatele liderului Sebastian Vettel, care a strâns 104, şi urmat de Valtteri Bottas, cu 63. În clasamentul constructorilor, lider este Mercedes, cu 161p, urmată de Ferrari 153p și Red Bull 72p. Următoarea etapă va avea loc la Monaco, pe 28 mai.

Fernando Alonso renunță la MP de Formula 1 de la Monaco pentru Indy 500!