Liderul Chris Froome s-a distanțat în prima etapă din Alpi

Ilnur Zakarin a câștigat etapa a 17-a din Turul Franței

Sport 21 Iulie 2016 / 15:38 458 accesări
Ilnur Zakarin a obținut în Elveția cea mai importantă victorie a carierei

Ciclistul rus Ilnur Zakarin a câștigat etapa a 17-a din Turul Franței, desfășurată miercuri în Elveția, între Berna și Finhaut-Emosson, pe distanța de 184,5 kilometri. Debutant în Le Tour, rusul de la echipa Katiușa a făcut parte din evadarea zilei, una numeroasă, formată la kilometrul 65, a atacat pe final și a obținut cea mai importantă victorie a carierei. Anterior, rusul în vârstă de 26 de ani mai avea o victorie în Turul Italiei, în 2015, an în care câștigase și Turul Romandiei.

Două ascensiuni de categoria a treia au fost amplasate la jumătatea traseului, polonezul Rafal Majka fiind de fiecare dată primul și adunând puncte cu care și-a consolidat șefia clasamentului cățărătorilor. Peter Sagan a făcut și el parte din evadare și a fost primul la sprintul intermediar, mărindu-și avansul în clasamentul pe puncte. Finalul a adus două cățărări complicate, una de categoria întâi și cealaltă de categorie specială, chiar la finiș. Maika a fost primul pe cățărarea de categorie întâi, însă apoi nu a mai avut forță, fiind depășit de Ilnur Zakarin și de Jarlinson Pantano, câștigător de etapă în urmă cu trei zile. Pe final, Zakarin l-a atacat pe columbian și a plecat singur spre finiș, obținând victoria. Pantano a fost al doilea, iar Maika a completat podiumul rundei.

În ceea ce privește lupta pentru tricoul galben, rutierii de la Astana au dus trena în pluton, fără însă a-i deranja prea mult pe cei de la Sky. Pe final, Chris Froome a atacat, iar Nairo Quintana, considerat principalul său rival la victorie, nu a avut forță să țină ritmul, fiind lăsat în urmă. Froome a ajuns la sosire doar alături de Richie Porte, fostul său coleg de la Sky, australianul fiind acum la BMC. Britanicul a mai câștigat opt secunde față de Adam Yates, 19 secunde față de Fabio Aru, 28 de secunde față de Quintana și 40 de secunde în comparație cu Bauke Mollema. La general, Froome are acum aproape două minute și jumătate avans față de Mollema, aflat pe locul secund, și aproape trei minute față de Yates, ocupantul locului 3.

Joi este programat un contratimp individual pe traseu montan, în ascensiune, între Sallanches și Megeve, pe distanța de 17 kilometri.

Peter Sagan a câştigat etapa a doua din Turul Franţei și a preluat tricoul galben