Meci egal între SSC Farul şi Progresul Spartac, Axiopolis a câştigat la scor

Fotbal / Liga a 3-a, Seria a 2-a

Sport 14 Aprilie 2018 / 21:50 3524 accesări

Suporterii constănţeni nu au putut aplauda la final o victorie a favoriţilor

Sâmbătă, în etapa a 20-a a Seriei a 2-a din Liga a 3-a la fotbal, primele două clasate, SSC Farul Constanța și Progresul 1944 Spartac București, au încheiat la egalitate, scor 1-1, întâlnirea disputată pe stadionul „Farul” din Constanța. După ce SSC Farul a deschis scorul în secunda 30, după un eurogol reuşit de Marius Tudorică, oaspeţii au egalat în repriza a doua, în minutul 59, prin Ciprian Stanciu. Suporterii constănţeni au umplut tribuna I a stadionului, sperând într-un succes al favoriţilor, însă jucătorii de la SSC Farul nu au putut să obţină cele trei puncte, iar lupta pentru promovare devine şi mai grea. „Speram într-o victorie, dar nu am reuşit să o obţinem. Cred că nu a fost destulă luciditate. Acum mai depindem şi de rezultatele celelalte. Până acum depindeam doar de noi. Ne mâhneşte acest lucru, mai ales că a venit atât de multă lume la meci. Le mulţumim şi ne pare rău că nu am putut să-i satisfacem. Nu trebuie să dezarmăm”, a declarat antrenorul principal al SSC Farul, Petre Grigoraș.

Au evoluat pentru SSC Farul (antrenori Petre Grigoraș, Marian Dinu, Ion Barbu şi Gică Mina): Gurău - Iani, Diakite, Kwadwo Twumasi, Călințaru (77 D. Zaharia) - Tudorică, Cârstocea (72 I. Florea), R. Stănescu - Al. Grigoraș (cpt.) (72 Șicu), Cl. Dragu, C. Zamfir.

La Cernavodă, Axiopolis s-a impus categoric în meciul cu CSM Rm. Sărat, scor 4-0, golurile fiind înscrise de Cezar Beşleagă, în minutele 10 şi 55, Ricardo Mihalache, în minutul 51, şi Marius Fotescu, în minutul 85. Echipa din Cernavodă s-a apropiat acum la două puncte de primele două locuri, pe care se află SSC Farul şi Progresul Spartac.

Au evoluat pentru Axiopolis (antrenor Ionel Melenco): Nanu - A. Rusu, Zaharia, Andrescu (cpt.) (64 V. Hristu), L. Gheorghe - M. Hristu (46 E. Abibula), Al. Vieru (59 R. Moldoveanu) - Beșleagă (60 Loloț), Fotescu, R. Mihalache - Moise.

Celelalte rezultate ale etapei: FC Voluntari II - Înainte Modelu 0-2, Sportul Chiscani - CSM Oltenița 2-1, Victoria Traian - Delta Dobrogea Tulcea 2-0, Agricola Borcea - Metalul Buzău 2-5, Unirea Slobozia - FCSB II 1-0.

Clasament Seria a 2-a: 1. SSC FARUL CONSTANȚA 49p (golaveraj: 67-20), 2. Progresul Spartac București 49p (62-20), 3. AXIOPOLIS SPORT CERNAVODĂ 47p (54-21), 4. Unirea Slobozia 41p (68-30), 5. Metalul Buzău 40p (36-17), 6. FCSB II 34p (53-28), 7. FC Voluntari II 34p (50-25), 8. Înainte Modelu 28p (54-45), 9. CSM Rm. Sărat 24p (24-41), 10. Agricola Borcea 14p (30-59), 11. Sportul Chiscani 14p (17-68), 12. CSM Oltenița 13p (22-45), 13. Delta Dobrogea Tulcea 10p (21-69), 14. Victoria Traian 3p (12-83).