Performanțe excelente pentru floretistele de la CS Farul

Scrimă / Floretă

Sport 08 Februarie 2016 / 18:27 427 accesări
Raluca Drăghici și Raluca Văcărașu (stânga) au câștigat Cupa Satu Mare cu echipa României (sursa foto: www.frscrima.ro)

După ce au obținut trei medalii la Campionatele Naționale de floretă la cadete, printre care titlul național la individual, sportivele de la CS Farul, pregătite de Mihaela Ion, au participat sâmbătă, la Satu Mare, la ultima etapă din actualul sezon al Circuitului de Cadeți la floretă feminin, la startul căreia s-au prezentat 54 de sportive din România, Austria, Cehia, Republica Moldova, Slovacia, Turcia și Ucraina. În întrecerea individuală, campioana națională Raluca Văcărașu s-a clasat pe locul 3, după ce a trecut în sferturi de Andreea Gheorghe, cu 15-6, dar a cedat în semifinale în fața stelistei Rebeca Cîndescu, cu 15-3. Colega sa Raluca Drăghici a terminat pe locul 8, pierzând duelul din sferturi cu Anna Taranenko (Ucraina), scor 15-9. Competiția a fost câștigată de Beatrice Kudlacek (Austria), care s-a impus în finală în fața lui Cîndescu, 15-10.

Duminică s-a desfășurat a 7-a ediție a Cupei Satu Mare pe echipe, la care au fost prezente 13 formații, iar cele două constănțence, Raluca Văcărașu și Raluca Drăghici, au făcut parte din echipa România 1, alături de Anastasia Basiuc-Brînzei și Anastasia Cereș. Tricolorele au avut o prestație foarte bună și au cucerit trofeul, după ce au câștigat disputele cu Ucraina 4 (scor 45-18), Ucraina 2 (45-26) și Ucraina 1 (37-34). Pe locul al treilea s-a clasat Ucraina 2, care a dispus în finala mică de România 2 cu 45-26.

Andrei Timoce a câștigat „Cupa Farul - Memorialul Paul Călin”