SSC Farul, pe locul 2 la jumătatea campionatului

Ultima etapă din tur în Liga a 3-a la fotbal

Sport 17 Noiembrie 2017 / 16:49 3744 accesări
Adrian Pătulea a înscris de două ori în meciul de vineri cu Sportul Chiscani

SSC Farul Constanța a încheiat cu o victorie la scor turul actualei ediții din Liga a 3-a la fotbal. Vineri după-amiază, într-un meci contând pentru etapa a 13-a, jucătorii antrenați de Petre Grigoraș, Ion Barbu, Marian Dinu și Gheorghe Mina au câștigat cu 6-0 pe terenul penultimei clasate, Sportul Chiscani. Golurile au fost marcate de Adrian Pătulea (minutele 25 și 35), Vasile Șicu (minutele 44, 62 și 89) și Raphael Stănescu (minutul 82).

Au evoluat pentru SSC Farul: Gurău - Juncănaru, Diakite (60 Milea), Botea (60 Agache), A. Rusu - I. Florea (55 Suciu), Iani (75 D. Gheorghe) - Dragu, R. Stănescu, Șicu - Pătulea.

SSC Farul a încheiat turul campionatului pe locul al doilea, la două puncte de liderul AFC Progresul 1944 Spartac. Tot vineri, Progresul a învins-o pe FCSB II cu scorul de 3-1, într-un meci considerat în deplasare. Alt rezultat de vineri: FC Voluntari II - Agricola Borcea 6-0.

„O victorie așteptată, concludentă, ba chiar scorul putea fi și mai mare, pentru că am mai avut destule ocazii de gol ratate. Am încheiat destul de bine acest tur de campionat. Suntem pe locul 2 în clasament și urmează să facem o analiză a ce s-a întâmplat până acum și să decidem ce urmează pentru retur”, a declarat Petre Grigoraș, antrenor principal la SSC Farul. Fotbaliștii constănțeni vor primi vacanță abia peste două săptămâni, până atunci urmând să continue pregătirile la Constanța.

Etapa a 13-a din Seria a 2-a, ultima din tur, se încheie sâmbătă, cu meciurile Metalul Buzău - Axiopolis Sport Cernavodă, Înainte Modelu - Delta Dobrogea Tulcea, CSM Oltenița - CSM Rîmnicu Sărat și Unirea Slobozia - Victoria Traian. Toate partidele vor începe la ora 14.00.