Trofeul “Telegraf”, cu gândul la ediţia... a 24-a

Sport 19 Martie 2014 / 00:00 1014 accesări

Pentru iubitorii sportului şi ai fotbalului în special, începutul de an înseamnă şi prezenţa în tribunele Sălii Sporturilor, la partidele de la Trofeul “Telegraf”. Încheiată duminică, a 23-a ediţie a celui mai vechi turneu de fotbal în sală din ţară rezervat veteranilor a consemnat victoria finală a formaţiei Săgeata Stejaru, 3-2 (1-2) în duelul cu Municipal Constanţa, în timp ce finala mică a revenit echipei CFR Constanţa, 3-2 (1-1), după prelungiri şi executarea loviturilor de departajare, cu revelaţia actualei ediţii, Sian Image Constanţa.

Odată cu încheierea turneului a luat sfârşit şi lupta pentru titlul de golgheter la Trofeul “Telegraf”, prima poziţie fiind ocupată de Adrian Raftu (SNC-Bialex Valea Dacilor), cu 14 goluri înscrise în şapte meciuri jucate. Podiumul marcatorilor a fost completat de Iulian Cristea (Sian Image) - 11 goluri, în nouă partide, Florin Anghel (Săgeata Stejaru) şi Nicolae Tudorici (Inter Năvodari) - ambii cu câte 10 goluri, primul în nouă meciuri, iar al doilea în şase partide. În total, la actuala ediţie, în cele 96 de întâlniri, s-au marcat 558 de goluri (481 în faza grupelor, 46 în optimi, 14 în sferturi, 10 în semifinale şi 7 în finale), adică o medie de aproape şase goluri pe meci.

Turneul organizat de cotidianul “Telegraf”, în parteneriat cu Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Constanţa şi Asociaţia Judeţeană de Fotbal Constanţa, se gândeşte acum la ediţia a 24-a, din 2015, pentru care echipele vor începe cu siguranţă, în cel mai scurt timp, pregătirea.