Halep, eliminată la Roland Garros

Tenis de câmp / Turneul de la Roland Garros

Sport 31 Mai 2016 / 18:08 460 accesări
Ploaia a încurcat socotelile organizatorilor turneului de la Paris și marți

Iubitorii tenisului nu mai știu cum să-și facă programul pentru a urmări partidele din cadrul celui de-al doilea turneu de Grand Slam al anului, de la Roland Garros, dotat cu premii în valoare totală de 12.032.000 de euro. Ploaia care nu mai contenește să cadă la Paris a încurcat socotelile organizatorilor și marți, când, după câteva momente în care s-au jucat game-uri în șase partide, duelurile au fost oprite din nou. Disputa dintre Simona Halep (locul 6 WTA și cap de serie nr. 6) şi australianca Samantha Stosur (24 WTA), din optimile de finală ale turneului, care a început... duminică, s-a reluat de la scorul de 5-3 pentru Halep, iar tenismena constănțeană a pierdut primul set, scor 6-7 (0/7). Halep a cedat trei game-uri consecutive, dar a egalat la 6, însă în tie-break nu a obținut niciun punct. În setul secund, la scorul de 3-2 în favoarea lui Stosur, întâlnirea a fost stopată de timpul nefavorabil, iar la reluare tot australianca a controlat ostilitățile și s-a impus cu 6-3, obținând calificarea în sferturile de finală. Pentru prezența în optimi, Halep și-a asigurat 173.000 de euro şi 240 de puncte WTA.

La dublu masculin, partida Ivan Dodig (Croația) / Marcelo Melo (Brazilia) - cap de serie nr. 3 vs Chris Guccione (Australia) / Andre Sa (Brazilia) a fost oprită la scorul de 4-2 în primul set în favoarea dublului Dodig / Melo. La reluare, Dodig și Melo s-au impus cu 6-3, 6-2. Învingătorii din acest meci vor înfrunta miercuri, în sferturile de finală, dacă timpul va permite, perechea româno-indiană Florin Mergea / Rohan Bopanna, favorită nr. 6.