Franţa a făcut spectacol în faţa Islandei şi merge în semifinale

Fotbal / EURO 2016, sferturi de finală: FRANŢA - ISLANDA 5-2

Sport 04 Iulie 2016 / 00:35 815 accesări
Olivier Giroud l-a păcălit pe portarul islandez aşa cum făcuse şi cu cel român, Ciprian Tătăruşanu

Marea surpriză de la EURO 2016, Islanda, şi-a încheiat seria minunilor duminică, pe „Stade de France” şi a pierdut clar, scor 5-2 (Giroud 12, 59, Pogba 20, Payet 43, Griezmann 45 / Sigthorsson 56, B. Bjarnason 84), în faţa ţării gazdă, Franţa, care s-a calificat en-fanfare în semifinale. Încurajaţi de aceeaşi suporteri fantastici, nordicii nici nu au apucat să se aşeze bine în ghete şi elevii lui Didier Deschamps aveau deja un avantaj de două goluri. Mai întâi, Giroud a fructificat pasa perfectă venită de la Matuidi, apoi Pogba a reluat cu capul la o lovitură de colţ executată de Griezmann. Dezorientaţi, islandezii au părut un simplu partener de antrenament pentru francezi, care au încântat printr-un joc perfect de pase. Drept urmare, până la pauză au mai venit două goluri în poarta lui Halldorsson, ambele pe finalul primei reprizei. Payet a înscris cu un şut plasat de la marginea careului, iar Griezmann l-a lobat excelent pe goalkeeperul islandez.

Cine se aştepta ca nordicii să pice şi mai rău la reluare s-a înşelat, spiritul de luptă al vikingilor făcându-şi simţită prezenţa din plin. După zece minute, Sigthorsson a redus din handicap, deviind la colţul scurt mingea centrată de Gylfi Sigurdsson, iar reuşita a fost întâmpinată cu urale de galeria islandeză. Francezii au reacţionat rapid şi Giroud a refăcut diferenţa printr-o reuşită care a semănat cu cea din meciul împotriva României. Nu a contat prea mult pentru oaspeţi, care au continuat să atace, dar centralul olandez Björn Kuipers a închis ochii la un henţ clar comis de Matuidi, iar Lloris a respins senzaţional la lovitura de cap a lui Ingason. Şi totuşi, nordicii au mai înscris o dată, graţie unei lovituri de cap a lui B. Bjarnason şi au încheiat meciul în ofensivă şi în aplauzele întregului stadion. Visul islandezilor s-a încheiat, dar continuă cel francez. Misiunea din semifinale va fi însă una mult mai dificilă, reprezentativa “Cocoşului galic” urmând să se lupte joi, pe superbul stadionul din Marsilia, în drumul spre finală cu Germania.

Au evoluat echipele - FRANŢA (selecţioner Didier Deschamps): Lloris - Sagna, Koscielny (72 Mangala), Umtiti, Evra - Matuidi, Pogba, Sissoko, Payet (80 Coman) - Griezmann, Giroud (60 Gignac); ISLANDA (selecţioner Lars Lagerbäck): Halldórsson - Sævarsson, Árnason (46 Ingason), R. Sigurdsson, Skúlason - Gudmundsson, Gunnarsson, G. Sigurdsson, B. Bjarnason – Bödvarsson (46 Finnbogason), Sigthórsson (83 Gudjohnsen). Cartonaşe galbene: Umtiti / B. Bjarnason. Meciul a fost condus la centru de olandezul Björn Kuipers.