Încrederea revine la SSC Farul: 5-1 cu Tulcea

Două echipe constănțene printre fruntașele din Liga a 3-a la fotbal

Sport 15 Octombrie 2017 / 14:31 2449 accesări

Claudiu Dragu (SSC Farul Constanța) a reușit o dublă în disputa cu Delta Dobrogea Tulcea

Cele două formații constănțene din Liga a 3-a la fotbal se mențin printre fruntașele din Seria a 2-a și după etapa a 8-a. Ambele au obținut victorii la scor (11-1 la general!) și se mențin pe locurile 3 și 4 ale clasamentului, cu câte 19 puncte. Vineri, la o săptămână după victoria cu 5-0 obținută la Rîmnicu Sărat, Axiopolis Cernavodă a mai înregistrat un scor-fluviu, 6-0 cu Sportul Chiscani. Este cea mai confortabilă victorie din acest sezon, în urma golurilor înscrise de Vieru (minutele 18 și 20), Loloț (50), Husein (53 și 77) și I. Gheorghe (82).

Sâmbătă, la Techirghiol, SSC Farul Constanța a susținut derby-ul dobrogean cu Delta Dobrogea Tulcea, de care a dispus cu 5-1, recuperând puțin la golaveraj după usturătorul 0-7 cu AFC Progresul 1944 Spartac, din runda precedentă. Golurile au fost marcate de Claudiu Dragu în minutele 34 și 86, Marian Botea în minutul 43, Vasile Șicu în minutul 65 și Raphael Stănescu în minutul 73, golul de onoare al oaspeților fiind reușit de Silviu Moise, în minutul 85, din lovitură de la 11 metri.

Au evoluat formațiile:

SSC Farul Constanța (antrenori Petre Grigoraș, Ion Barbu, Marian Dinu și Gheorghe Mina): Gurău - Nițescu, Diakite, Botea, A. Rusu - I. Florea, R. Stănescu, Zamfir - Al. Grigoraș, Dragu, Mazilu. Au mai jucat: Robu, Juncănaru, Șicu, Iani. Rezerve neutilizate: Neagu, Agache, Vîntu.

Delta Dobrogea Tulcea (antrenori Nicolae Evdochim și Norbert Niță): Glăvana - Iancu, Nejneru, Apetrei, Dragne, Iliescu, Aioanei, Cristea, Moise, Enache, Roman. Au mai jucat: Tudorache, Matei, Iordan. Rezervă neutilizată: Ghenciu.

Rezultatele etapei a 8-a: Axiopolis Cernavodă - Sportul Chiscani 6-0; FC Voluntari II - FCSB II 4-4; CSM Olimpia Rîmnicu Sărat - Progresul 1944 Spartac București 0-2; SSC Farul Constanța - Delta Dobrogea Tulcea 5-1; Unirea Slobozia - CSM Oltenița 4-1; Agricola Borcea - Înainte Modelu 3-3; Victoria Traian - Metalul Buzău 1-4.

În clasament conduce AFC Progresul 1944 Spartac, cu 22 de puncte (golaveraj 35-7), urmată de Metalul Buzău 20p (18-5), Axiopolis Cernavodă 19p (25-9) și SSC Farul 19p (22-12). În etapa viitoare, primele patru clasate joacă între ele: Progresul cu Axiopolis și Buzăul cu SSC Farul!

SSC Farul Constanța, umilită de Progresul: 0-7!!!