Succes clar pentru BC Athletic în disputa cu Agronomia

Liga 1 de baschet masculin / Faza a doua, etapa a 2-a

Sport 12 Martie 2017 / 18:32 936 accesări

Baschet Club Athletic Constanța a câștigat partida cu Agronomia la 22 de puncte diferență

Baschet Club Athletic Constanța a obținut prima victorie în faza a doua din Liga 1 de baschet masculin, 73-51 (18-14, 14-14, 27-13, 14-10) cu ACS Agronomia 4Sports București, într-o partidă contând pentru etapa a doua. Reamintim că BC Athletic și-a amânat jocul din prima etapă, cu ACS Magic Sibiu, iar acesta se va disputa atunci când juniorii clubului constănțean vor susține meciul din deplasare cu CSU Sibiu, din Campionatul Național U-18, probabil pe 8 aprilie. În această fază finală a campionatului, Athletic, Agronomia și Magic susțin un minicampionat tur-retur, în total șase etape.

Meciul desfășurat duminică după-amiază, în Sala Sporturilor din Constanța, a fost controlat de la un capăt la altul de formația gazdă, care a avut ceva emoții doar în sfertul al doilea, încheiat la egalitate. În sfertul al treilea însă, jucătorii pregătiți de Alexandru Olteanu și Bogdan Ivanovici au dominat categoric și s-au pus astfel la adăpost de orice surpriză neplăcută. În ultimul sfert, au primit minute în Liga 1 și jucători mai puțin utilizați de Athletic în meciurile de seniori, cum ar fi Grigore, Vidreanu, Mocanu sau Stan.

Punctele formației constănțene au fost reușite de Mihai 20 (4x3), Bercea 12 (2x3), Ursu 10, Liță 10, Isleam 9, Trandafir 6, Dumitrescu 3 (1x3), Mocanu 2 și Vidreanu 1.

„Primele două sferturi au fost destul de intense, iar sfertul 3 a fost decisiv pentru noi, pentru că ne-am detașat la 20 de puncte diferență și în continuare am reușit să ne păstrăm acest avantaj. Cred că noi, cu experiența noastră, îi ajutăm foarte mult în teren pe juniori”, a afirmat Cătălin Liță, unul dintre jucătorii cu experiență ai Athleticului.

„În sfertul 3 cred că Agronomia nu a mai găsit răspunsul la defensiva noastră, dar am jucat și mai combinativ, exact cum le-am cerut băieților. Le-am oprit contraatacurile, așa cum spuneam și înainte de meci că ne propunem pentru această partidă, și cred că acolo s-a tranșat victoria. S-a văzut pe toată durata meciului coeziunea dintre jucători, sper că așa vor evolua mereu de acum încolo”, a spus antrenorul principal Alexandru Olteanu.