Victorie la scor pentru FC Viitorul II

Fotbal / Liga a 3-a, etapa a 20-a

Sport 14 Aprilie 2017 / 20:39 1178 accesări
Alexandru Cicâldău, căpitanul lui FC Viitorul II, a realizat o „dublă” în meciul de vineri

Vineri a avut loc etapa a 20-a din Liga a 3-a la fotbal, în care Axiopolis Sport Cernavodă a câștigat trei puncte la „masa verde”, pentru că adversara ei, Arsenal Malu, s-a retras din campionat. Singura echipă constănțeană care a jucat în Vinerea Mare a fost FC Viitorul II, care a făcut o primă repriză perfectă în meciul de pe stadionul Orășenesc din Ovidiu cu SC Popești-Leordeni. Tinerii fotbaliști constănțeni au marcat patru goluri, prin Cristian Ene (minutele 8 și 28) și Alexandru Cicâldău (minutele 11 și 35). Scorul de la pauză, 4-0 pentru FC Viitorul II, s-a păstrat până la final, echipa gazdă fiind mai miloasă în repriza secundă... A fost prima victorie din acest retur de campionat obținută pe teren de tinerii fotbaliști constănțeni!

Au evoluat pentru FC Viitorul II (antrenori Cristian Cămui și Vasile Mănăilă): Tordai - A. Rusu, Mladen, Piciu, Panait - Neniță (54 Suflaru), Leca, Manole (80 Oană) - Sabangeanu (71 Halep), Cr. Ene, Cicâldău (84 Negrean).

Celelalte rezultate ale etapei: Petrolistul Boldești - Dinamo II București 1-0; Viitorul Domnești - Metaloglobus București 0-1; CS Tunari - Delta Dobrogea Tulcea 2-0; Astra II Giurgiu - ACS Înainte Modelu 3-1; Unirea Slobozia - CSM Oltenița 3-1; Arsenal Malu - Axiopolis Sport Cernavodă 0-3 (gazdele s-au retras din campionat și pierd cu 0-3 toate meciurile programate în retur).

Clasament Seria a 2-a:

1. Metaloglobus București 51 de puncte (golaveraj 41-18)

2. Unirea Slobozia 39p (41-22)

3. CS Tunari 36p (28-22)

4. AFC Astra II Giurgiu 32p (33-27)

5. FC Viitorul II Constanța 31p (41-28)

6. Viitorul Domnești 31p (31-22)

7. Delta Dobrogea Tulcea 28p (38-38) - formație penalizată cu 2 puncte

8. Axiopolis Sport Cernavodă 27p (35-34)

9. SC Popești-Leordeni 27p (30-29)

10. Dinamo II București 26p (32-27)

11. CSM Oltenița 25p (31-30)

12. ACS Înainte Modelu 21p (45-44)

13. Petrolistul Boldești 16p (28-41)

14. Arsenal Malu 0p (10-82) - echipă retrasă din campionat după ultima etapă din tur

FC Viitorul II joacă la Ovidiu, Axiopolis ia trei puncte „la masa verde”